Mutlaka Gezmeniz Gereken 9 Ülke

Henüz Oy Verilmedi
 • MEHMET YAŞİN
  MEHMET YAŞİN Ben tatile gittiğim yerde şaşırmak isterim. Yani, tatil için ilginç görüntüler sunan, lezzetli yemekleriyle damağımı şımartan, ilginç yaşantılarla beni şaşkına çeviren yerlere gitmek isterim. Bu hafta size keyifli rotalar sunacağım. Bu rotalar üstündeki kentler, alışılmış olan turistik kentlerden biraz farklı. Daha doğaya, maceraya, lezzete, sanata dönük, çok pazarlanmamış adreslerden oluşan bu rota, umarım 2015 yılının keyifli geçmesini sağlar.
 • 1- MALAGA / İSPANYA
  1- MALAGA / İSPANYA İspanya’nın Madrid ve Barcelona gibi klasik kentlerini bu yıl unutup, rotanızı Picasso’nun doğum yeri Malaga’ya çevirin. Bu kent, her türlü gezgine hitap ediyor. Eğer sanatın peşinde koşturmayı seviyorsanız, Malaga en doğru adreslerden biri. Paris’ten sonra ilk kez Malaga’ya da bir şube açan ünlü Pompidou Center’da ilginç sergileri izleyebilirsiniz. St. Petersburg Rus Müzesi’nde, 15’inci yüzyılla 20’nci yüzyıl arasında yaşamış ressamların tablolarının karşısında kendinizden geçebilirsiniz. Eğer alışveriş düşkünüyseniz şık, ilginç dükkânlar sizi bekliyor. Gece kuşları için renkli bir gece hayatı var. “Güneş, deniz olmadan tatil olmaz” diyenlerdenseniz, plaj seçenekleri oldukça fazla. Malaga tüm bunların yanı sıra çok lezzetli de bir kent. Burası Güney İspanya’nın yiyecek-içecek merkezi. Avrupa’da en çok keçi beslenen kent olduğu için çeşit çeşit lezzetli peynir bulmak mümkün. Başta sardalye ve ançüez olmak üzere, kabuklu deniz canlıları insana parmaklarını yedirecek
 • 2- KÜBA
  2- KÜBA Obama’nın yumuşama çağrısından sonra Küba’da çok şey hızla değişeceğe benziyor. Bu müze-ülke, yakın gelecekte birçok özelliğini kaybedecek bence. Uçsuz bucaksız plajlar, tertemiz deniz, tütün tarlaları, en yenisi 1959 model olan ama hâlâ yürüyen antika Amerikan arabaları, sokak çalgıcıları, eski ama hâlâ güzel binalar, puro imalethaneleri, reklam panosu olmayan sokakları, Pina Colada’nın ve Mojito’nun en lezzetlileri... Daha birçok güzellik. 2015 gezi listenizde Küba mutlaka yer almalı, yoksa çok geç kalırsınız.
 • 3- PİLSEN / ÇEK CUMHURİYETİ
  3- PİLSEN / ÇEK CUMHURİYETİ Çek Cumhuriyeti denince akla hemen Prag gelir ama 2015 için Pilsen kentini önereceğim. Pilsen, dünyanın bira başkenti. Çünkü 1295’ten beri kentte bira üretilir. ‘Pilsener Urquell’de yapacağınız gezi, size birayla ilgili çok ilginç bilgiler verecek. Bira eşliğinde yiyeceğiniz hardallı sosisin tadını uzun süre unutamayacaksınız. Pilsen bu yıl Avrupa’nın Kültür Başkenti oldu. Onun için birçok sanatsal etkinlik sergilenecek. Kentteki restoranlarda Çek, Alman, Avusturya ve İtalyan mutfaklarının en lezzetli örneklerini tadabilirsiniz. Ayrıca Pilsen, diğer Avrupa kentlerine nazaran daha ucuz.
 • 4- HIRVATİSTAN
  4- HIRVATİSTAN Dalmaçya’nın bu küçük ülkesi, bir kadını cumhurbaşkanı seçmesinden sonra dikkatleri üstüne topladı. Adriyatik kıyısındaki plajları, büyüklü küçüklü yüzlerce adası ile denizseverlerin gözde ülkesi oldu. Ayrıca, ortaçağ görüntüleri sunan küçük kentleri, fotoğraf çekmeyi sevenler için olağanüstü güzel görüntülerle dolu. İtalyan ve Akdeniz mutfaklarının etkisi altında kalan Hırvat mutfağı, çok lezzetli yemekleriyle de övünüyor. Hem çok ucuz hem çok güzel olan bu küçük ülkede yapacağınız uzun bir hafta sonu tatili sizi mutlu edecek.
 • 5- PATAGONYA / ŞİLİ VEYA ARJANTİN
  5- PATAGONYA / ŞİLİ VEYA ARJANTİN Benim gitmeye doyamadığım yerlerin başında, Güney Amerika’nın en ucunda yer alan Patagonya gelir. Şili Patagonyası daha yeşil, daha dağlık ve vahşi. Yanardağlar ve buzullar insanı başka dünyalara taşır. Arjantin Patagonyası ise uçsuz bucaksız düzlüklerin uzandığı yalnız topraklardan oluşur. And Dağları, güzelliğini burada sergiler. Daha güneyde zirveleri karlı yüce dağlar güzellikleri ile insanın nefesini keser. Patagonya ayrıca bir et diyarı. Değişik ızgara teknikleriyle kızartılan etlerin tadına doyum olmaz. Bu uzaktaki güzelliklerle tanışmanızı dilerim.
 • 6- AZOR ADALARI / PORTEKİZ
  6- AZOR ADALARI / PORTEKİZ Atlas Okyanusu’nun ortasındaki bu özerk adalar topluluğu, doğaseverler için cennet. Volkanik adalarda el değmemiş doğa, macera düşkünlerine muhteşem olanaklar sunuyor. Burası dünyada en iyi balina izlenen yerlerin arasında. İlginç bitkilerin, çiçeklerin yer aldığı düzlükler, volkanik püskürtülerin oluşturduğu siyah kumlu plajlar gidenleri bu adalara âşık ediyor. Dalmayı seviyorsanız, vahşi doğa hayranıysanız Azor Adaları aradığınız yer. Okyanusun ortasındaki adalarda modern dünyadan uzaklaşıyorsunuz. Azor Adaları, bu yıl favori rotalardan biri.
 • 7- İZLANDA
  7- İZLANDA Kuzeydeki bu yalnız, soğuk ada, değişik rotalar peşinde koşan gezginler için ilginç görüntüler sunuyor. Eğer İzlanda’dan keyif almak istiyorsanız size haziran ortasını öneririm. Çünkü bu ayda güneş adanın üstünden hemen hemen hiç ayrılmıyor. Bu tur sırasında göreceğiniz volkanik püskürtüler sizi başka dünyalara götürecek. Zaten bir çok Amerikan bilimkurgu filmi buralarda çekiliyor. Fiyortlar, volkanlar, çiftlikler İzlanda’nın ne kadar inanılmaz, ilginç ve şaşırtıcı ülke olduğunu size gösterecektir.
 • 8- GDANSK / POLONYA
  8- GDANSK / POLONYA kent. 1980’de Lech Walesa’nın Gdansk tersanelerinde başlattığı grev dalgası, tüm Sovyet Blok’unda özgürlük rüzgârlarının esmesine neden olmuştu. Deniz kıyısına sıralanmış tarihi binaların görüntüsü gezginleri etkiliyor. Kent, lezzetli lokantalarıyla da dikkat çekiyor. Lokantalarda lezzetli deniz mahsullerini yiyebilirsiniz. Pierogi’nin tadına bakın. Kendi birasını üreten birahaneler eğlenceli gecelerin doğru adresi. Bir hafta sonu tatilini Gdansk’a ayırırsanız, kendinize keyifli bir armağan vermiş olursunuz.
 • 9- TROMSO / NORVEÇ
  9- TROMSO / NORVEÇ Norveç’in en kuzeyindeki küçük kent, haziran ve temmuzda 24 saat güneş alıyor. Tromso’da o dönem hiç gece olmuyor. Gece yarısı sığınacak bir gölgelik yer aramak ilginç deneyimlere neden oluyor. Tromso’dan kalkan gemilerin fiyort gezileri de heyecan verici. Kentteki şık restoranlarda da Norveç mutfağının lezzetli yemeklerinin tadına bakmak mümkün. Kutuplardan esen tertemiz rüzgârları solumak, fiyortların güzelliğinde kaybolmak, bir günü 24 saat güneş altında yaşamak istiyorsanız, 2015 tatil programınıza Tromso’yu koymayı ihmal etmeyin.