Genç Erkekle Evlenenler

Ortalama: 2 (6 votes)
 • Meltem Cumbul'un sürpriz nikahı bu yılın evliliği olarak tarihe geçti. İki gündür hem basında hem de sosyal medyada büyük gürültü koparan bu evliliğin bu kadar çok konuşulmasının pek çok nedeni var. Ama en çok dikkat çeken yanlarından biri de Cumbul ile yeni eşi Alican Özbaş arasındaki yaş farkı.
 • 1970 doğumlu Cumbu, 42 yaşını sürüyor. Evlendiği Alican Özbaş ise 30 yaşında. Bu tür evliliklerde erkeğin eşinden büyük olması normal karşılanır ama kadın büyük olduğunda şaşırtır.
 • Pınar Altuğ ile Yağmur Atacan arasında da 9 yaş fark var.
 • Altuğ, kendisinden 9 yaş genç Atacan ile flört ederken de çok eleştirilmişti.
 • Ebru Gündeş ile Rıza Errab da yaşıt değil.
 • Gündeş kocasından 10 yaş daha büyük.
 • Kibariye de genç eş ile evlenenlerden.
 • Kibariye eşinden 19 yaş büyük.
 • Dünyanın en çok soyluluk unvanına sahip kişisi, 85 yaşındaki Alba Düşesi, Cayetana Fitz James Stuart, üçüncü kez evlendi.
 • İspanyol medyasının yakından takip ettiği Alba Düşesi, kendisinden 24 yaş küçük olan, memurluk yapan Alfonso Diez ile dünyaevine girdi. Çift geçen hafta tatilde görüntülendi.
 • Madonna da eşlerini de sevgililerini de hep gençler arasından seçti.
 • 51 yaşındayken 23 yaşındaki Jesus Luz bir süre aşk yaşadılar.
 • Yeni sevgilisi de kendisinden oldukça küçük.
 • Madonna 54 sevgilisi ise 27 yaşında.
 • Hollywood sakinleri aşık oldukları zaman hiçbir şeyi umursamıyorlar. Buna yaş farkı da dahil... Bunun en çarpıcı örneklerinden birini de eski güreşçi ve TV yıldızı Hulk Hogan'ın boşandığı eşi Linda Hogan verdi.
 • Linda Hogan o sırada 49, oğlunun sınıf arkadaşı olan Charlie Hill ise 21 yaşındaydı.
 • Aktör James McAvoy da eşinden 9 yaş küçük.
 • McAvoy 1979 eşi Anne-Marie Duff 1970 doğumlu
 • Demi Moore eşi Ashton Kutcher'dan tam 15 yaş büyük. Moore, 1962 doğumlu, eşi ise 1978.
 • Ama çift bir süre önce yollarını ayırdı.
 • Miro Sorvino 1967 eşi Chris Backus 1981 doğumlu.
 • Ama bu onların evliliğinde hiçbir sorun yaratmıyor.
 • Cher, 1983 ile 86 arasında Tom Cruise ile flört etti.
 • Cruise, Cher'den tam 16 yaş daha genç.
 • Tom Cruise ile esmi eşi Mimi Rogers arasında da yaş farkı vardı.
 • Rogers, 1956 Cruise ise 1962 doğumlu.
 • 35 yaşındaki Diaz, kendisinden 11 yaş genç Justin Timberlake ile aşk yaşamıştı.
 • Çift tam evlenmeleri beklenirken ayrıldı.
 • 60 yaşına yaklaşan Trump, kendisinden 24 yaş küçük Rossano Rubicondo ile dünyaevine girdi.
 • Ama evlilikleri uzun sürmedi.
 • Madonna da eşi ünlü yönetmen Guy Richie'den 10 yaş büyüktü.
 • Bir çocukları olan çift evliliklerini daha fazla yürütemeyeceklerine karar verdi.
 • Mariah Carey, bir dönem kendisinden 4 yaş genç Derek Jeter ile aşk yaşamıştı. Carey daha sonra kendisinden 11 yaş genç Nick Cannon ile evlendi.
 • Bu yaş farkı onlar açısından sorun olmadı.
 • 54 yaşındaki Sharon Stone ve 27 yaşındaki manken sevgilisi Martin Mica için yaş farkının hiçbir önemi yok.
 • Çiftin ilişkisi mutlu bir şekilde sürüyor.
Alakalı Bilgiler

Meltem Cumbul
Meltem Cumbul  05.Kasım.1969 İzmir Sinema Oyuncusu, Dizi Oyuncusu

Sinema ve dizi oyuncusu, şarkıcı. Altın Portakal En İyi Kadın Oyuncu ödülü sahibi aktris, Gegen Die Wand ( Duvara Karşı ) ve Gönül Yarası ( Lovelorn ) gibi uluslararası arenada oldukça başarılı olan filmlerde rol aldı. TV kariyeri
Ömer Karacan ’ın teklifiyle başlayan Cumbul aynı zamanda Karacan’ın sahibi olduğu plak firması NR1 ’de bir single çalışması yapmıştır. Stirling/English/Manikiza bestesi " Where Are You " isimli hitin Türkçe versiyonu olan “ Seninleyim ”i seslendiren Cumbul, The Lost dizisinin oyuncularından Marc Senter ile evlilik hazırlığında olduğunu açıklamıştır. 17 Ekim 2007 günü Amerikalı Oyuncu Marc Senter'dan Ayrıldığını Açıkladı. Müstakbel eşini oyuncu Lindsay Lohan 'a kaptıran Cumbul, bu yüzden üç yıldır yaşadığı Los Angelas 'tan ayrılıp İstanbul'a döndü.

5 Kasım 1969’da İzmir ’de dünyaya geldi. Bankacılıktan emekli olan babası Sedat Cumbul Konya Akşehir’li, annesi İzmirlidir. 1992 yılında vefat eden bir abisi ile Funda ve Yonca adında ablaları vardır. İzmir Özel Yusuf Rıza İlkokulunu bitirdikten sonra, Meltem Cumbul 13 yaşındayken İzmir’den İstanbul’a taşınmışlar.

1987 yılında Özel Ata Lisesi ’nden mezun olduktan sonra, Mimar Sinan Üniversitesi ’nin Tiyatro bölümüne kaydoldu. 1991 yılındaki mezuniyetinin ardından profesyonel anlamdaki ilk iş deneyimi için Londra ’ya gitti. Londra'daki Şekspir Tiyatro Kumpanyası'nda tecrübe kazandı.

Ömer Karacan’ın keşfettiği Cumbul, gönlü tiyatroda olmasına rağmen Karacan’ın yapımcısı olduğu Genç Çizgi isimli programı sundu. O dönemde TRT için Radyotek isimli bir program da hazırlayan Cumbul 1993 yılında Londra’dan Türkiye’ye döndü ve Aşağı Yukarı isimli yarışmayı sunmaya başladı.

1994 yılında yine bir TV projesi olan “ Nerden Başlasak Nasıl Anlatsak? ” isimli talkshow’u sunan Cumbul, programda ünlü isimlerle sohbet ediyor ve starların taklitlerini yapıyordu. TV izleyicisi tarafından büyük ilgiyle karşılanan programdan sonra
Marguerite Duras ’ın Ayrılık Müziği 'nde başrolde oynadı. Tiyatro projelerine o dönemde ağırlık veren oyuncu aynı zamanda Arnold Wesker ’in “ Dört Mevsim ” isimli oyununu da sahneye koydu ve yönetmenliğini yaptı.

Alp Buğdaycı ’nın başrolde oynadığı “ Bir Sonbahar Hikayesi ” filmiyle ilk sinema tecrübesini yaşayan oyuncu daha sonra
“ Sahte Dünyalar ” isimli TV dizisinde oynadı.

1995 'te Böcek ve Bay E filmlerinde ufak rollerde göründükten sonra, yönetmenliğini Barış Pirhasan ’ın yaptığı ve uluslararası isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla dikkat çeken ödüllü film Usta Beni Öldürsene ’de performansıyla adından söz ettirdi.

1997 ’de TV’deki başarılı projelerine bir yenisini daha ekledi: Meltem Cumbul Show .

Karışık Pizza , Duruşma , Propaganda , Geboren in Absurdistan gibi filmlerde başrolde onayan Cumbul, 90’lı yıllar boyunca TV, sinema ve tiyatro çalışmalarıyla yükselişe geçmişti. 1999 ’da rating rekorları kıran ve Türk televizyon tarihinde en çok başarı kazanan dizilerden biri olan uzun soluklu TV dizisi Yılan Hikâyesi ’ndeki rolüyle hafızlara kazındıktan sonra, Maruf (2001) " Biz Size Aşık Olduk " ( 2002 ) " Beşik Kertmesi " ( 2002 ), " Gurbet Kadını " ( 2003 ) gibi iddiasız yapımlarda kamera önüne geçti. Mucizeler Komedisi müzikalinde, Şener Şen 'le birlikte rol aldı.

Cumbul 2000 yılında bir West End ve Broadway showu olan Smokey Joe’s Cafe müzikalinin Türkiye ayağında başroldeydi.

Meltem Cumbul ilk ödülüne Ziya Öztan ’ın yönetmenliğini yaptığı Abdülhamit Düşerken filminde gösterdiği başarılı oyunculuğuyla kavuştu. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi olan Cumbul, Berlin Altın Ayı ödülünü kazanan dünya sinemasının önemli filmlerinden biri olan Fatih Akın imzalı Gegen Die Wand (Duvara Karşı)’da yardımcı kadın oyuncu rolündeydi

2004 'te Türkiye’de yapılan Eurovizyon Şarkı Yarışması ’nın sunuculuğunu Korhan Abay ile birlikte gerçekleştirdi.
Aynı yıl mimar Çağlayan Tuğal ’la evlendi ancak bir yıl sonra Tuğal’dan boşandı.

2005 ’te usta oyuncu Şener Şen ve Timuçin Esen ’le birlikte Gönül Yarası’nda başrolleri paylaşan Cumbul, filmdeki başarılı performansıyla adından uzun süre bahsettirdi. Film Amerika ’da ve Avrupa ’nın birçok ülkesinde gösterime girdi.

Cumbul 26. İstanbul Film Festivali’nin uluslar arası jürisinde Jane Champion , Jan Chapman gibi önemli isimlerle birlikte jüri üyeliği yaptı ve California ’daki Palm Springs Uluslarararası Film Festivali ’nin galasına davetli olarak katıldı.

2005’in sonunda oyunculuk konusunda eğitim alıp kendini geliştirmek için Los Angeles ’a giden Cumbul The Lost isimli dizinin ünlü oyuncusu Marc Senter ile büyük aşk yaşamaya başladı.

Meltem Cumbul halen Los Angeles’ta sinemayla ilgili projeler konusunda çalışmakta ve nikah masasına Marc Senter ile birlikte oturma hazırlıkları yapmaktadır.

Gökçe Albayrak Tarafından Meltem Cumbul’la Yapılan Röportaj

* Los Angeles'a iyice yerleştiniz. Orada neler yapıyorsunuz?

İki proje üzerine çalışıyorum. Birincisi; 11 Eylül'den sonra Amerika'nın Müslümanlara karşı önyargısını konu alıyor. ABD çok demoktarik bir ülke olduğu için, 'İkiz Kuleler'e yapılan saldırıdan sonra boş yere mağdur olan insanları, Amerikalılar'la birlikte anlatmak istiyorum.

* İkinci projenizin konusu ne?

Çocukluğumdan beri hem korktuğum, hem de izlemeye doyamadığım vampir hikayeleri... Ölümsüzlüğün hüznünü yaşayan vampirlerin öyküleri bana çok acıklı gelir. Bu projenin de bir yıldır üzerinde çalışıyoruz. İrlanda-Amerika ve Türkiye ortak yapımı olacak.

* Ne zaman başlayacaksınız?

Her şey iyi ve tam istediğimiz gibi olsun diye uğraşıyoruz. Sanıyorum bu yıl içinde start alacağız. Biri Amerika'da diğeri ise İrlanda'da çekilecek. Ben aynı zamanda bu iki bağımsız filmin de kreatif prodüktörü olacağım. Yani kendime proje yarattırmış oluyorum!

* Hollywood Meltem Cumbul ismini yeterince tanıdı mı?

Endüstri tarafından evet ama halk tarafından tanınmıyorum. Halkın tanıması için benim orada film yapmam lazım. Amerikalılar alt yazılı filmlerden çok sıkılıyor. Avrupa sinemasını bile zor takip ediyorlar.

* Yeni projelerinizin size hayli katkısı olacak o zaman...

Bu işe baş koymak lazım. Bu işe baş koyup, zaman verip, kafanı kullanıp, doğru insanlarla çalışmak gerekiyor. Benim şansım; ödül almış olmam. Dolayısıyla birçok insan bana ulaşabildi. Ayrıca çok iyi iki aktör koçuyla çalışıyorum; Suzan Berg ve Eric Moris. Onların çevresi ve bana tanıştırdıkları insanlar çok kıymetli. Erkek arkadaşım Marc Senter da bu işlerin içinde olduğu için bana öneriler getirebiliyor.

* Kendinizi bir an önce Hollywood'a gösterme çabanız var mı?

Öyle bir derdim yok. Çok senaryo geliyor bana ama ben hiçbirini kabul etmedim. İyi şeyler değildi, içime sinmedi. Burada nasıl seçim yapıyorsam orada da aynısını uyguladım.

* Türkiye Los Angeles'dan bakınca nasıl görünüyor?

Yurtdışında olduğun zaman, Türkiye ile daha fazla ilgilenmeye başladım. Daha çok köşe yazarı okuyup, daha çok haber takip edebiliyorum. Herkesi çok daha iyi tanıyorum artık. Dışarıda olduğum için daha objektif bakabiliyorum. Bazen çok umutlu bazen de çok umutsuz oluyorum...

* Umutsuzluğa düşünce 'İyi ki buradayım' diyor musunuz?

Hiçbir zaman öyle düşünmedim. Orada mutluyum ama İstanbul'a geldiğim zaman da mutlu oluyorum. Mesela, Hrant Dink'in öldürülmesi beni çok yıktı. Ben orada Ermenilerle yaşıyorum; bankacım Ermeni. Yüzüne bakamadım! Ben Amerika'da kendi bankacıma yaklaşık 1 ay gidemedim. O benimle o kadar özel ilgileniyor ki; sanki bunu ben yapmışım gibi hissettim! Ve bu yüzden bir ay sonra gittiğimde ondan özür diledim.

* Dink suikasti ABD'deki Ermenileri nasıl etkiledi?

Oradaki Ermeniler, tabii ki yara aldıkları için sana karşı kötü davranıyorlar. Ama ben empati kurmaya çalışıyorum. Dolayısıyla bu anlamda ilişkileri kuvvetlendirmek benim orada yaptığım ve yapacağım şeyler.

* Kültür elçisi gibisiniz yani...

Çok doğru. Üzücü şeyler olunca üzülüyorum ama Orhan Pamuk Nobel kazandığı zaman arkadaşlarıma kitaplarını hediye alıyorum.

* En çok neyi özlüyorsunuz?

Ailemi, dostlarımı ve İstanbul'u.

* Peki dönmeyecek misiniz?

Hayır öyle bir şey yok. İyi projeler olursa Türkiye'de dizi de film de yapmak istiyorum.

* Los Angeles sizi sadece sinema sektörüyle değil aşkla da buluşturdu. Erkek arkadaşınız Marc Senter'la nasıl tanıştınız?

Sınıfta tanıştık. Marc, aktör koçum Eric Moris'in 5 yıllık öğrencisi. Derse girdiğim an beni kafaya koymuş aslında. Sahne üzerinden aşk ilanları yapıyordu. Romeo ve Juliet tiradını bana ithaf ediyordu. Ama benden 10 yaş küçük olması beni durdurdu. Daha önce hiç kendimden bu kadar küçük biriyle ilişki yaşamamıştım. O yüzden uzun süre direndim. Marc sabırla bekledi ve ben tabii sonunda çöktüm! Şimdi ben çok kıymetli bir şey yaşıyorum ve bu anlamda 'iyi ki yaş önyargımdan kurtulmuşum' diyorum.

*Marc'ın Türkiye ve Türk kızları hakkında daha önce bilgisi var mıydı?

Annesi 16 yaşındayken babası NATO'da çalıştığı için 4 yıl İzmir'de yaşamış. Bana kara kalem eski İzmir resimleri hediye ettiler. Annesi Türkçe sözler biliyor. Yani ailesinin Türkiye hakkında bilgisi var ama Marc'ın çok yok. Benimle öğrenmeye başladı; Türkiye'yi çok merak ediyor.

* Marc'ı Türkiye'ye getirecek ve bizimle tanıştıracak mısınız? Evet, yaza gelecek.

Hayat belli olmaz!

* Peki Marc Senter'le evlenmeyi düşünüyor musunuz?

O çok evlenmek istiyor. Ben evliliği ancak o istiyor diye yapabilirim. Evlilik benim için çok önem taşıyan bir şey değil. Benim için iki insanın hayatı paylaşması, birbirlerine destek vererek yol alması çok daha önemli. Ama Marc çok istiyor diye evlilik yapabilirim.

* Yani bir gün 'Meltem Cumbul evlendi' haberi alır mıyız? Bilmiyorum!

* Bana biraz öyle olacakmış gibi geldi de! Şimdiye kadar direndim. Bilmiyorum hayat belli olmaz.

Kendimi gurbette hissediyorum

* Los Angeles'da günleriniz nasıl geçiyor, neler yapıyorsunuz?

Çok fazla yazıyorum ve okuyorum. Bir spor hocam var onunla haftada 3 gün çalışıyorum. Psikolojimle birlikte vücut direncimi de güçlendiriyorum. Senaryolar, hikayeler üzerine çok çalışıyorum. Çok fazla yemek yapıyorum.

* Amerikalılara Türk yemekleri yediriyorsunuz yani...

Evet en çok köfte, patates ve pilavımı seviyorlar. Ama yoğurtla her şeyi yememe bir anlam veremiyorlar. Ben de onların, dolmayı yoğurtsuz yemelerine anlam veremiyorum.

* Los Angeles'da sizi en çok ne zorluyor? Hasret çekiyor musunuz?

Türkçe konuşmak isteği ve kendini gurbette hissetmek gibi insanı zorluklar yaşıyorum.

* Oscar'ın kırmızı halısında yürümeyi kendinize ne kadar yakın görüyorsunuz?

Olmayacak şey değil! İyi film yapmak önemli. Önemli olan iyi senaryo, iyi yönetmen, iyi oyuncular, iyi bir proje. Hiçbir şey uzak değil! Ama bunlar zaman isteyen şeyler. Öyle pat diye olacak işler değil.

* Türkiye'de sizden böyle bir beklenti var... Başarı bekliyorlar...

Benim kimseye bir sözüm yok. Her şey benimle ilgili. Benim hiç kimseye bir şey kanıtlama problemim yok.

2010 yılının başlarında İstanbul Levent’te “Meltem Cumbul stüdyosu” adında bir oyuncu eğitim merkezi açtı. Aynı zamanda Mimar Sinan Üniversitesi’nde oyunculuk dersleri vermektedir.

2011 yılında 69. Altın Küre Ödülleri töreninde en iyi yabancı film kategorisinde Meltem Cumbul 30 saniyelik kısa konuşmasında, “Yurtta Barış, Dünyada Barış” diyerek barış mesajı verdi.

Meltem Cumbul, 2011 yılında Hindistan’da çekilen “Tell Me O Khuda” adlı Bollywood filminde bir Türk kadını canlandırmıştır.

2012 yılında Kotex Reklamında oynadı.

28 Mayıs 2013 tarihinde eşi Ali Can Özbaş’dan boşanma kararı aldıktan sonra beraber oturdukları Gümüşsuyu’ndaki evini terk ederek Cihangir’de bir eve taşındı. 6 Eylül 2013 tarihinde resmen boşandılar.

Evlilikleri :
1.evliliği : Meltem Cumbul 25 Nisan 2003 tarihinde iç mimar Çağlayan Tuğal ile gizlice evlenmiş ve bu evlilik 2 yıl sürmüştür.
2.birlikteliği : 2005 - 17 Ekim 2007 tarihleri arasında kendisinden 12 yaş küçük Amerikalı Oyuncu Marc Senter'la aşk yaşadı.
3.birlikteliği: 2008 yılında kendisinden 39 yaş büyük Usta Yönetmen Yavuz Turgul 'la aşk yaşadı.
4.birlikteliği: Oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ ile Ocak 2009'da başlayan ve 9 ay süren birlikteliği oldu.
5.evliliği : Meltem Cumbul Kuşadası'nın ünlü turizmcilerinden, 5 yıldızlı İmbat ve Grand Blue Sky Otelleri'nin sahibi Erol Özbaş'ın oğlu olan ve kendinden 12 yaş küçük Ali Can Özbaş ile 23 ağustos 2012 tarihinde evlendi. 28 Mayıs 2013 tarihinde boşanma davası açtı. 6 Eylül 2013 tarihinde resmen boşandılar.

Ödülleri :
2000 Duruşma filmindeki Nazan rolüyle Ankara Uluslararası Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu Ödülü
2003 Abdülhamit Düşerken filmindeki Nimet rolüyle Altın Portakal En İyi Kadın Oyuncu Ödülü
2006 Gönül Yarası filmindeki Dünya rolüyle Fipresci En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

Filmleri :
1994 - Bir Sonbahar Hikayesi
1995 - Bay E
1995 - Böcek
1997 - Usta Beni Öldürsene
1998 - Karışık Pizza
1999 - Propaganda
1999 - Doğum Yeri Absürdistan
2000 - Duruşma
2001 - Maruf
2003 - Abdülhamit Düşerken
2004 - Duvara Karşı
2005 - Gönül Yarası
2008 - The Alphabet Killer
2008 - Mevlana Aşkı Dansı Seslendirme
2009 - Her Şeyin Bittiği Yerden
2011 - Tell Me Oh Khudaa (Bir Hint Filmi)
2011 - Labirent

Televizyon Dizileri :
1995 - Sahte Dünyalar
1995 - Çiçek Taksi Meltem Cumbul
1996 - Tatlı Kaçıklar
1999 - Yılan Hikayesi
2002 - Beşik Kertmesi
2002 - Biz Size Aşık Olduk
2003 - Gurbet Kadını
2005 - Avrupa Yakası (Konuk oyuncu)
2006 - Arka Sokaklar (Konuk oyuncu)
2007 - Parmaklıklar Ardında (Konuk oyuncu)
2007 - Doktorlar (Konuk oyuncu)
2008 - Aşk Yakar
2011 - Nuri

Talkshow :
1993 - Aşağı yukarı
1993 - Rifle King Kong Show, Kanal 6
1994 - Nereden Başlasak Nasıl Anlatsak, Kanal D
1995 - Kolaysa Sen de Gel, atv
1997 - Meltem Cumbul Show, Kanal 6

Tiyatro :
2003 - Taming of the Shrew Başrol 2003-2004 İstanbul Şehir Tiyatroları
2001 - Travelogue Konuk Oyuncu 2001 Ankara Devlet Opera ve Balesi
2000 - Smokey Joe’s Cafe Konuk Oyuncu 2000 Ambassador Tiyatro Grubu
1997 - Tell Scherezade, Tell Başrol 1997
1995 - Four Seasons Yapımcı 1995 Beyaz Sahne Tiyatrosu
1994 - Lyrics of Farewell Başrol 1994-95 Igot Tiyatrosu

Kaynak: http://www.biyografi.info/kisi/meltem-cumbul

Madonna
Madonna  16.Ağustos.1958 Bay City, Michigan, Amerika Ses Sanatçısı, Pop Şarkıcısı, Sinema Oyuncusu

İtalyan asıllı Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, aktris, dansçı, prodüktör ve stil ikonu. Gerçek adı Madonna Louise Ciccone ’dir. Dünya çapında 120 milyondan fazla satan albümleriyle Guiness Rekorlar Kitabı ’na tüm zamanların en başarılı ve albümleri en fazla satan kadın müzisyeni olarak geçmiştir. Skandalları, aşkları ve başarılarıyla dünya gündemini 80’lerden bu yana meşgul etmektedir. Popun kraliçesi olarak tanımlanan sanatçı ilginç bir tesadüf sonucu Elvis Presley ’in yaşamını kaybettiği gün dünyaya gelmiştir. Birden çok kuşağın aynı anda sevdiği pek az sanatçıdan biridir. IQ’sunun 140 olduğu açıklanmıştır.

16 Ağustos 1958 ’de Bay City , Michigan ’da dünyaya geldi. Kökenleri İtalya ’nın Pacentro kenti olan İtalyan asıllı Amerikalı babası Silvio \"Tony\" Ciccone ve Fransız asıllı Kanadalı annesi Madonna Louise Fortin ’in 6 çocuğundan üçüncüsüydü. Katolik olan ailesiyle birlikte Pontiac ve Avon Township’in Detroit banliyölerinde yaşıyordu. 1 Aralık 1963 ’te annesini göğüs kanserinden kaybetti. Madonna hayatının en trajik olayını henüz beş yaşındayken yaşadığı için oldukça zor bir süreç onu bekliyordu. Babası bir süre sonra kahyalık yapan Joan Gustafson ’la evlendi. Çiftin 2 çocuğunun dünyaya gelmesiyle Ciccone ailesi daha da büyüdü.

Çocukluğunda baleye büyük ilgi duyan Madonna, babasından kurslara gitmek için izin aldığında, aslında dolaylı olarak show dünyasına ilk adımını atmış oldu. Bale öğretmeni Christopher Flynn ’in, gay diskolarına gittiğini açıklaması yüzünden oldukça üzülen Madonna, Rochester Adams High School ’a kaydoldu. A’dan aşağı notu olmayan ve okulun en başarılı öğrencilerinden biri olan Madonna, aynı zamanda amigo ekibindeydi. Dans bursu almaya hak kazandığı University of Michigan ’da Damian Zikakis ’le tanıştı ve aşık oldu.

Okulunu 1978 ’te bırakmaya karar vermesindeki tek nedeni New York ’a gidip dans kariyeri yapmaktı. New York deneyimi için daha sonraları kendisiyle yapılan röportajda şunları söyleyecekti: “New York’a geldiğimde uçağa ilk kez biniyordum, taksilere de. Her şeyin ilkini bu şehirde yaşadım. Cebimde sadece 35 dolar vardı ve New York’a gelmek hayatımda yaptığım en cesurca şeydi.”

Amerika ’nın en büyük şehirlerinden birinde yalnız ve parasız olan Madonna, uzun bir süre düşük ücretli işlerde çalışarak ayakta kalmaya çalıştı. O dönemde yaptığı işlerden biri de çıplak pozlar verdiği modellikti. Ülkenin en iyi dansçı ve koreograflarından Martha Graham ve Pearl Lang ’le çalışma fırsatı bulduktan sonra aralarında Alvin Ailey , Walter Nicks ’in ekipleri de olan dans şirketlerinde performans gösterdi.

1979 ’da Fransız dansçı Patrick Hernandez ’in ekibinde dünya turnesine çıkan Madonna müzisyen Dan Gilroy ’la tanıştı. Gilroy, Madonna’nın daha sonraları ilk şarkıcılık tecrübesini yapacağı rock grubu Breakfast Club ’le yolunun kesişmesine neden oldu. Grubun vokali olan Madonna aynı zamanda bateri de çalıyordu.

1980 ’de erkek arkadaşı Stephen Bray ’in de yer aldığı ikinci grubu Emmy ’de söylemeye başladı. Bray’le dans şarkıları yazıp bestelediler ve ikili performanslarıyla New York diskolarında boy gösterdi. Müzik dünyasındaki bu ilk önemli deneyimler DJ ve prodüktör Mark Kamins ’in de ilgisini ç ns, duyduğu sesten çok etkilenince, demoyu Seymour Stein ’in kuruculuğunu yaptı Sire Records ’a ulaştırdı.

Madonna, 1982 yılında, yaptığı her single için 5 bin dolar almak üzere, resmi olarak Sire Records’la anlaştı. Yayınlanan ilk single’ı “ Everybody ” Billboard Hot Dance/Club Chart’ta üst sıralara yerleşirken, Billboard Hot 100 için beklenen sonucu getirmedi. Amerika’nın en çok dinlenen R&B radyolarında plağı dönmeye başlayan Madonna o dönem zenci zannediliyordu. Sesinin R&B’ye yakın olması ve ekranlarda hiç görünmediği için dinleyicide oluşan bu ilk olumlu izlenimin etkileri de uzun sürdü.

1983 ’te yayınlanan " Burning Up " ve " Physical Attraction ”dan oluşan ikinci single çalışması, şarkıcının dans listelerinde büyük başarı kazanmasını sağladı ve Sire Records’ı bir albüm yapmak için harekete geçirdi.

İlk albüm kendi adını taşıyordu: Madonna. Başlangıçta prodüksiyonu için Reggie Lucas ’la anlaşılan, fakat Madonna’nın Lucas’la yaşadığı sorunlar yüzünden aranjörlüğünü erkek arkadaşı John \"Jellybean\" Benitez ’e yaptırdığı albüm, Amerika’da büyük ses getirecekti. En iyi albümler listesinde 8 numaraya kadar çıkan, " Holiday ," " Borderline ," ve " Lucky Star " single’ları yılın en sevilen çalışmaları arasında yer alan albüm, tüm dünyada 3 milyondan fazla sattı.

80’lerin bu ilk yarısında gelen büyük başarı, Madonna’nın bir stil ikonu olarak da genç kızların büyük ilgisini çekmesine neden oldu. Kendi tarzındaki giysileri ve aksesuarları o dönem oldukça popülerdi. Boncuklu kolyeler, siyah kol bantları, haç figürlü mücevherler New York’ta açılan “ Madonna Clothing Store ”’da yok satıyordu.

1984 ’te “Madonna” albümünü takip eden ikinci albüm çalışması “ Like A Virgin ”, uluslararası bir başarının kapılarını açtı. Albümle aynı adı taşıyan ilk single “Like A Virgin”, Billboard Hot 100 Singles listesinde 6 hafta süreyle bir numarada kaldı. O tarihte, ülkenin başarılı şarkıcılarının Afrika’daki açlara yardım amacıyla bir araya gelerek seslendirdikleri “ We Are The World ” , Billboard listelerinin bir numarasıydı ve ikinci sırada Madonna’nın bir diğer 45’liği " Material Girl " yer alıyordu. USA For Africa's ’ta We Are The World’ü de söyleyen Madonna için bu çifte başarı anlamına geliyordu. Albümün çıkış tarihinin hemen ardından gelen 20 milyonluk satışı, sonraları tüm dünyada 17 milyon kopyanın daha satmasıyla 37 milyon olacaktı.

Marilyn Monroe 'nun “ Diamonds are Girls Best Friend ”'deki performansına adanan Material Girl’ün listelerdeki büyük başarısından sonra Beastie Boys ’la dünya turnesine çıkan şarkıcının, albümden çıkan üçüncü 45’liği “ Crazy For You ” bir numaraya yerleşen ikinci single’ı oldu.

1985 ’te “ A Certain Sacrifice ” ve “ Vision Quest ” filmlerinde aldığı rollerle beyazperdede de görünmeye başlayan Madonna, aynı yıl başrollerini Rosanna Arquette ve Aidan Queen ’le paylaşacağı ilk önemli filmi Desperately Seeking Susan ’da rol aldı.

70’lerin sonunda verdiği siyah beyaz çıplak pozlarının Penthouse ve Playboy dergilerince yayınlanmasından sonra, hakkındaki sonu gelmeyen tartışmalar başladı.

Aynı yıl ilk görüşte aşık olduğu aktör Sean Penn ’le yaşgünü olan 16 Ağustos’ta evlendi.

Arkalarında bir medya ordusuyla gezen Penn çifti Amerika’nın gözdesiydi. İkilinin 1986 ’da birlikte rol aldıkları “ Shangai Suprise " filmi, box-office’te beklenen başarıyı getirmedi.

1986 yılı Madonna’nın müzikal kariyerini çok daha iyi bir noktaya taşıyacak prodüktör Patrick Leonard ‘la tanıştığı yıldı. Birlikte hazırladıkları üçüncü debut albümü “ True Blue ”, diğer albümlerine göre daha olgun bir içeriğe ve müzikaliteye sahipti ve dünya çapında 21 milyondan fazla sattı. Daha sonraları yayınlayacağı “ The Immaculate Collection ”'dan sonra en fazla satan Madonna albümü “True Blue” olacaktı. Albümden sırasıyla Live To Tell , Papa Don't Preach , Open Your Heart , True Blue ve La isla Bonita gibi hitler çıktı ve ilk 3 45’lik Amerika listelerinde bir numara oldu.

1987 ’de vizyondaki bir diğer başarısızlığı getiren “ Who's That Girl ” filminde rol aldı. Filmin soundtrackinde aynı isimle yer alan single, listelerde bir numaraya yerleşti ve albümde yer alan diğer 4 Madonna şarkısı da hatrı sayılır bir ilgiyle karşılandı. Bu yüzden dünya çapında gerçekleştirdiği ilk turnesi “ Who's that girl Tour ” adıyla Japonya 'da başladı. Milyonlarca kişiye seslenen Madonna turneden kazandıklarının bir bölümünü Aids ’le mücadele eden AMFAR ’a bağışladı. Whos That Girl Tour’dan sonra Japonya’da Madonna pulları postaya verildi.

1988 ’de, Broadway 'de sahnelenen 'Speed The Plow ' adlı tiyatro oyununda oynayan Madonna’nın oyunculuğu eleştirmenlerce vasat bulundu.

Yılın sonlarına doğru, Sean Pean ile Madonna'nın evliliklerinin çatırdamak üzere olduğu haberleri yayınlanmaya başladı. İlişkilerinde sorun yaşayan Penn çifti, bir evlilik danışmanından yardım almalarına rağmen evliliklerini 1989 ’da noktaladılar. Bu dönemde Madonna ile John Kennedy Jr. arasında duygusal bir ilişki yaşandığı da kulaktan kulağa yayılmaya başlamıştı.

Aynı yıl Madonna diskografisinde oldukça önemli olacak yeni albümü “ Like A Prayer ”ı yayınladı. Albümle aynı adı taşıyan ilk single’ın videosu ekranlara gelmeye başladığında, etkisi tüm düm dünyada ama özellikle koyu Katolikler arasında büyük olacak yeni bir tartışma başlamış oldu. Like A Prayer’ın videosunda, Madonna yanan haçların önünde dansediyor ve zenci bir İsa ile öpüşüyordu. Katolik Kilisesi’nin ayaklanması sonucu Madonna aforoz edildi ve Papa II. Jean Paul onu kınayan bir mektup yazdı. Şarkının yarattığı skandal bir yana, albüm dinleyiciler tarafından çok sevildi ve eleştirmenlerden de tam puan aldı.

Madonna'nın popülaritesi Pepsi 'yi de heyecanlandırdı ve firma yeni reklam filmi için şarkıcıyla 5.000.000 $'lık bir anlaşma imzaladı. Ancak 'Like a Prayer' skandalından önce çekilen reklam filminin yayını tartışmalardan sonra durduruldu.
Like a Prayer’dan sonra albümden çıkan ikinci 45’lik Express Yourself için çekilen video, 800.000 $’lık bütçesiyle o dönemde çekilen en pahalı müzik videosu olma özelliğini taşıyordu.

1990 yılında, daha önce rol aldığı filmlerde oyunculuğu iyi bulunmasa da Warren Beatty ile başrollerini paylaştığı Dick Tracy ile yeniden kamera önüne geçti. İkilinin filmdeki aşkları gerçeğe dönüştü ve Sean Penn'den sonra Madonna’yı magazin basınının baş sayfalarına taşıyan ikinci büyük aşkı başlamış oldu. Beatty ‘den sonra " Cherish " ve " Justify My Love "’ın kliplerinde de oynayan genç model ve porno yıldızı Tony Ward ile çıkmaya başladı.

Yeni albümü ve Dick Tracy’de söylediği şarkılara da yer verdiği “ I'm Breathless ”albümü aynı dönemde piyasaya sürüldü. Madonna'nın diğer albümlerinden farklı olarak 30'lu ve 40'lı yılların jazz soundunu taşıyan I'm Breathless’ten çıkan ilk single ' Vogue ' atlantiğin her iki yakasında da bir numara oldu. Vogue, Madonna’nın idollerinden bahsettiği sözlere sahipti: Greta Garbo , Marilyn Monroe , Marlene Dietrich , Bette Davis ve Grace Kelly . Filmin öne çıkan şarkısı Sooner or Later ' ise aynı yıl Oscar adayı oldu ve bestecisi Stephen Sondheim 'e Orjinal Şarkı kategorisinde Oscar kazandırmayı başardı.

1991 yılında " Truth and Dare " adlı bir belgeselde oynadıktan sonra tüm dünyada büyük yankı uyandıran ve Naomi Campbell ’le birlikte birçok ünlünün de fotoğraflarıyla yer aldığı " Sex " adlı kitabı yayınladı. Fransız Katolikler Steven Meisel ’in çektiği fotoğrafların gençliği pornografiye teşvik ettiği gerekçesiyle Madonna’ya ve yayıncısına dava açtılar. 'Sex'in toplatılması için açılan dava düşerken, kitabın satış rakamları hızla artmaya devam ediyordu. 'Sex' , New York Times ve Washington Post listelerinde best seller olmuştu .

Aynı yıl A League of Their Own filmi için yaptığı " This Used to Be My Playground " Amerika listelerinde bir numara olan onuncu hiti oldu.

1992 ’de Shep Pettibone ile birlikte yaptığı " Erotica " albümü, albümle aynı adı taşıyan şarkısı yüzünden porno albümü şeklinde nitelendirildi. Çok tartışılan Erotica, cüretkar videosu yüzünden MTV ’de sadece 3 kere yayınlanabildi. Bu kısıtlamalara rağmen single, US Hot 100 Airplay chart listesinde tüm zamanların en uzun süre 2 numarada kalan şarkısı olarak büyük başarı kazandı.

Aynı yıl Sex kitabında da yer alan ve 8 ay aşk yaşadığı Vanilla Ice ’la birlikteydi. Sonrasında bodyguard’ı James Albright ’la olan birlikteliği uzun süre konuşuldu.

William Dafoe ile birlikte rol aldığı erotik gerilim tarzındaki Body of Evidence ' filmi 1993 ’te gösterime girdi ancak müzik kariyerindeki başarıyla ters orantılı biçimde düşüş gösteren aktrisliğiyle Madonna’nın yeni filmi de fiyasko oldu. Film ayrıca " Basic Insticts "in(Temel İçgüdü) ucuz bir taklidi olarak değerlendirildi.

Aynı yıl yeni turnesi The Girlie Show Tour ‘a çıkan Madonna, yeni tartışmalarla karşı karşıya kaldı. Konserlerinde Luca Tommassini ve Carrie Ann Inaba gibi üstsüz dansçılarla performans gösteren, kırbaç gibi materyaller kullanan şarkıcı büyük tepki aldı. Ortodoks Yahudiler ilk defa İsrail ’deki bir show yüzünden ayaklanıyorlar, Porto Riko ’da verdiği konserde ülkenin bayrağını bacaklarının arasına alarak yaptığı gösteri büyük gürültü koparıyordu. Sanatçı ayrıca turuyla aynı ismi taşıyan The Girlie Show kitabını yayınladı.

Bu skandallar, tartışmalar ve çılgınlıklarla dolu periodun ardından 1994 ’te altıncı stüdyo albümü Bedtime Stories geldi. Nellee Hooper ve R&B aranjeleri yapan Dallas Austin tarafından prodüksiyonu gerçekleştirilen albüm, Madonna’nın R&B sounduna dönüşünü müjdeliyordu. Albüm Avrupa ve Avustralya ’da büyük ilgi görmesi dışında en iyi pop albümü dalında Grammy adaylığı da kazandı. Babyface tarafından aranjesi yapılan ve Björk ’ün sözlerinin bir kısmını yazdığı single “ Take A Bow ”, Billboard Hot 100’de art arda 7 hafta boyunca bir numarada kaldı. Take A Bow’un videosundaki ekipte olan Michael Haussman , daha sonraları Evita filmindeki rolü alması için Madonna’ya yardım edecekti.

1994 ’te 4 ay gibi kısa bir süreyle ünlü basketbolcu Dennis Rodman ’la ilişkisi oldu.

Aynı yılın eylül ayında Central Park’ta yürüyüş yaparken tanıştığı Kübalı fitness hocası Carlos Leon ’a aşık oldu ve çiftin 14 Ekim 1996 ’da kızları Lourdes Maria Ciccone Leon dünyaya geldi.

7 Kasım 1995 ’te Madonna balladlarından oluşan yeni albümü Something To Remember ’ı çıkardı. Albümde 3 yeni şarkı da bulunuyordu. Marvin Gaye klasiği " I Want You ", albüm için Massive Attack ’la yeniden düzenlendi ve " You'll See " single’ı uzun süre listelerde kalmayı başardı.

1996 ’da sinema kariyeri için oldukça kritik ve önemli bir rolü canlandıracağı “Evita” filmi vizyona girdi. Filmin soundtrack’i oldukça başarılı oldu ve albümden " Don't Cry for Me Argentina " ve " You Must Love Me " gibi uluslararası hitler çıktı. En iyi film müziği dalında oskar ve Golden Globe kazandığı şarkısı “You Must Love Me” filmin başarısını da olumlu etkiledi. Madonna’nın aktris olarak performansı Evita’yla ciddiye alınmaya başladı ve sanatçı filmdeki rolüyle Golden Globe’da en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı.

1997 ’de Carlos Leon’la olan ilişkisi sona erdi.

1998 ’de yedinci stüdyo albümü Ray Of Light raflardaydı. Like A Prayer’dan sonra eleştirmenler tarafından en çok beğenilen albümü olan Ray Of Light, Rolling Stone dergisince yapılan yorumda mainstream popla technonun oldukça etkili bir bileşimi olarak tanımlandı. Albümden çıkan Frozen , Avrupa listelerinde bir numara oldu ve albüm 1999 Grammy törenlerinde 4 dalda ödül aldı. Rolling Stone dergisinin tüm zamanların en iyi 500 albümü sıralamasında da 363. oldu.

1999 senesinde ortak arkadaşları Sting ve ve karısı Trudie Styler ’ın verdiği bir yemekte İskoçyalı yönetmen Guy Ritchie ile tanıştı.

Evita’daki başarılı oyunculuğundan sonra gelen 2000 tarihli yeni filmi The Next Best Thing , box-office’te hayalkırıklığı yarattı. Ancak soundtrack’te yer alan " Time Stood Still " ve 1970 tarihli Don McLean klasiğinin dans coverı " American Pie ” Avrupa’da bir numaraya yerleşti.

22 Aralık 2000 tarihinde İskoçya ’da düzenlenen bir törenle Guy Ritchie ile dünya evine girdi. Çiftin 11 Ağustos 2000 tarihinde erkek çocukları Rocco John Ciccone Ritchie dünyaya geldi.

2000 yılında ayrıca sekizinci stüdyo albümü Music ’i de yayınlayan Madonna, dans, pop ve house müziklerini party ruhu taşıyan bir soundda birleştiriyordu. Like A Prayer’dan sonra Amerika albüm listelerinde bir numara olan ikinci Madonna albümü özelliğini taşıyan Music’ten, “ Don’t Tell Me ” ve " Gone " gibi uluslararası hitler de çıktı. Albümden çıkan üçüncü 45’lik " What It Feels Like for a Girl "ün yönetmenliğini Madonna’nın eşi Guy Ritchie yaptı ve video, şiddet unsurları içerdiği için VH1 ve MTV tarafından yasaklandı.

2001’de başarılı konserlerle geçen Drowned World Tour ’a çıkan sanatçı, aynı yıl şarkılarının remixlerinden oluşan GHV2 ’yi piyasaya sürdü.

2002 ’de yeni James Bond filmi için yazdığı Die Another Day isimli 45’likle Golden Globe ödülü alırken, Golden Raspberry ise şarkıyı yılın en kötüsü seçti.

2003 ’te, dokuzuncu stüdyo albümü “ American Life ”ı yayınladı. Amerikan rüyasını oluşturan ün, servet öğelerine gönderme yapan şarkı, aslında savaş, suç ve emperyalizme dikkat çekmek istiyordu. Şarkının videosunda tüm ülkelerin bayrakları arasında görünen Madonna, yeni albümüyle müzik kariyerinin en az satış yapan çalışmasına imza atmıştı. Aynı yıl American Life’ın remixlerinden oluşan Remixed & Revisited isimli bir EP yayınladı.

2004 MTV Müzik Ödülleri’nde “ Hollywood ” şarkısını Britney Spears , Cristina Aguilera ve Missy Elliot gibi ünlü isimlerle birlikte seslendiren sanatçı, Spears ve Aguilera’yı dudaklarından öpünce tüm dünyanın gözleri yine yeni bir Madonna skandalına çevrilmiş oldu. Ardından Spears’ın albümünde yer alan Me Against Music ’te konuk vokal olarak yer aldı ve şarkının klibinde de oynadı.

Şarkıcı aynı sene Avrupa ve Amerika’da toplam 56 konser verdiği The Re-Invention Tour ’a çıktı ve turla ilgili I'm Going to Tell You a Secret isimli bir belgesel hazırladı.

Rolling Stone dergisinin tüm zamanların en iyi 100 artisti listesinde 36. oldu.

2005 ocağında Tsunami felaketinde zarar görenlere yardım amacıyla düzenlenen Tsunami Aid: A Concert of Hope konserinde John Lennon ’ın “ Imagine ” şarkısını seslendirdi.

Yine 2005’te 70’lerin dans müziği sounduyla günümüzdeki müzikal tatları birleştirdiği onuncu stüdyo albümü Confessions on a Dance Floor ’u yayınladı. Albüm 1998 tarihli Ray Of Light’tan sonra en olumlu eleştirileri aldığı ikinci çalışması oldu. ABBA şarkısı " Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)"tan sampling alarak düzenlediği Hung Up isimli ilk 45’lik 41 ülkede büyük ilgi gördü ve listelerin üst sıralarında yer aldı. Albümden çıkan bir diğer çalışma ” Sorry ”, sanatçının bir numaraya çıkan 36. single’ı olarak Billboard müzik tarihinde bir ilki gerçekleştirdi.

Ünlü marka H&M’ in yeni yüzü olmak üzere şirketle anlaştı. H&M bünyesinde faaliyet gösterecek olan ve sanatçının kendi tasarımlarından oluşacak M by Madonna markasının çıkış tarihi Mart 2007 olarak belirlendi.

Madonna ekim 2006 ’da yetimler yurdu kurmak için Malawi’ ye gitti ve ordan David isminde bir erkek çocuk evlat edindi.

Madonna halen eşi Guy Ritchie ve 3 çocuğuyla, İngiltere ’nin Wiltshire kentinde yaşamaktadır. Sanatçı yeni albümü için prodüksiyon çalışmalarına başladığını açıklamıştır.

Kaynak: http://www.biyografi.info/kisi/madonna