En Tuhaf 10 Yemek

Ortalama: 4 (1 oy)
 • SAVAŞ ÖZBEY
  SAVAŞ ÖZBEY Şefin unlamadan önce elinde çekiştirdiği kurbağa bacaklarına bakışında çocuğunun altını değiştiren bir annenin şefkati var. Hayvanın bacakları uzayıp kendini geri topladıkça gözleri parlıyor. Kolay mı? Obama Türkiye’ye geldiğinde kurbağa bacağı aşereceği tutunca, ortalık birbirine girmiş, neyse ki Etiler Şamdan’ın şefi Şerif Güneş’in bu yemeği yaptığı anlaşılmıştı. Obama üç porsiyon bacağı lüpletince stratejik ilişkilerimiz de zaafa uğramamıştı. Hayvanın iyisi, tahmin edebileceğiniz üzere nemli bölgelerden geliyor. Şef Güneş,
 • 1- KURBAĞA
  1- KURBAĞA Tadı neye benziyor? Balıkla tavuk arası bir şey Yanında ne gider? Beyaz şarap Nerede yerim? Etiler Şamdan Restaurant’ta (212) 263 48 98 Mevsimi ne zaman? Yazdan depolandığı için her mevsim bulunabiliyor. Porsiyonu kaça? 30 lira EVDE NASIL YAPARIM? - Bir havlu kâğıtla kurbağa bacaklarını iyice kurut. - Tuz, karabiber ve una bula. Kızgın yağda 3 dakika kızart. - Bir tavada tereyağı, sarmısak, soğan, taze maydanoz, taze dereotu ve beyaz şarabı kaynat. Kurbağaları sosun içine koyup bir dakika fokurdat. Haşlanmış sebzelerle servis et.
 • 2- PİRANA
  2- PİRANA Tadı neye benziyor? Çok az eti çıkıyor, barbuna benziyor. Yanında ne gider? Limon ve ekşili soslarla daha lezzetli oluyor. Nerede yerim? İstanbul Florya’daki Galapagos Balık Restoranı’nda: (212) 540 11 95 Mevsimi ne zaman? Her daim çıkıyor ama belli aralıklarla ithal edildiği için bazen bulunmuyor. Porsiyonu kaça? Meraklısına ikram olarak servis ediliyor.
 • 3- MAVİ YENGEÇ
  3- MAVİ YENGEÇ Tadı neye benziyor? Tavuk etiyle karides arası bir lezzeti var. Yanında ne gider? Her türlü yeşillik, taze bahçe sebzeleri... Nerede yerim? Dalyan’da Köşem Restoran’da, İstanbul’da Misina Restoran’da: (216) 550 02 58 Mevsimi ne zaman? Dalyan’da yaz-kış, İstanbul’da sadece kışın Porsiyonu kaça? Tanesi 15 TL.
 • 4- KIZARMIŞ BALIK KILÇIĞI
  4- KIZARMIŞ BALIK KILÇIĞI Tadı neye benziyor? Yemek programcısı Nilay Örnek anlatıyor: “Son dönemdeki en büyük keşfim New York’ta da yükselen bir trend. Hatay’da tattım. Çıtır çıtır, bir cipsi andıran kılçıklara hayran oldum.” Yanında ne gider? Her türlü baharat. Nerede yerim? Ankara’da Kalbur Balık Lokantası’nda: (312) 490 50 01. Mevsimi ne zaman? Tam mevsimindeyiz. Porsiyonu kaça? Yemeğin üzerine ikram olarak servis ediliyor.
 • 5- SALYANGOZ
  5- SALYANGOZ Tadı neye benziyor? Kusmadan ağzınıza kadar götürebilirseniz, midyeyle mantar arası bir tadı var. Yanında ne gider? Pilaki şeklinde ya da kızartma oluyor. Kızartmanın yanında limon ve baharatla iyi gidiyor. Nerede yerim? Yazın Çeşme L’Escorgot’da, kışın Zonguldak Düş Molası Restoran’da: (372) 252 06 30. Mevsimi ne zaman? Yılın her mevsimi oluyor. Porsiyonu kaça? 15 TL.
 • 6- YILAN BALIĞI
  6- YILAN BALIĞI Tadı neye benziyor? Gezgin gurme Mehmet Yaşin anlatıyor: “Yağlı bir uskumruyla, kılıç şiş arası bir tadı var. Eğer ızgarada kurutulmazsa son derece lezzetli.” Yanında ne gider? Bol tereyağı, yeşillik, soğan. Nerede yerim? Muğla’da Ailal Hotel’de: (252) 262 11 51 Mevsimi ne zaman? Her zaman. Porsiyonu kaça? 15 TL.
 • 7- KÖPEKBALIĞI YÜZGECİ ÇORBASI
  7- KÖPEKBALIĞI YÜZGECİ ÇORBASI Tadı neye benziyor? Köpekbalığı yüzgeci çok fazla jelatin salgıladığı için son derece koyu bir balık çorbası gibi. Yanında ne gider? Sadece limon. Nerede yerim? Datça’da Fevzi’nin Yeri’nde: (252) 712 97 46 Mevsimi ne zaman? Köpekbalıkları balıkçıların ağlarına takıldıkça dört mevsim mevcut. Porsiyonu kaça? 25 TL.
 • 8- KEKLİK, SÜLÜN, TAVŞAN, BILDIRCIN
  8- KEKLİK, SÜLÜN, TAVŞAN, BILDIRCIN Tadı neye benziyor? Sanki hepsi tavuğun farklı türleriymiş gibi. Yanında ne gider? Tamamen zevke kalmış, her türlü meze... Nerede yerim? İstanbul İstinye’de Urza Av Lokantası’nda: (212) 229 37 15 Mevsimi ne zaman? Av sezonu olan kasım-nisan ayları. Porsiyonu kaça? Fiyatları 35-80 TL arasında değişiyor.
 • 9- GEYİK
  9- GEYİK Tadı neye benziyor? Kuzuyla dana eti arası bir tadı var ama birazcık daha sert. Yanında ne gider? Sosis halindeyse meze gider. Ama bir çeşit mantı olan haluçkası da var. Nerede yerim? Sosis, İstinye Urza’da, haluçka Ataköy Sumach Restaurant’da: (212) 413 06 60 Mevsimi ne zaman? Restoranın açık olduğu ekim-mayıs dönemi Porsiyonu kaça? Bu yılın fiyatları henüz belirlenmedi.
 • 10-DENİZKESTANESİ
  10-DENİZKESTANESİ Tadı neye benziyor? Midyemsi bir tadı var ama deniz kokusu daha kuvvetli. Yanında ne gider?Çiğ yeniyor, sadece zeytinyağı ve limon. Nerede yerim? Cunda’da Nesos Balıkçısı’nda. Mevsimi ne zaman? Her zaman. Porsiyonu kaça? 10 TL.