En Sıra Dışı 5 Yarış

Henüz Oy Verilmedi
 • Uzayda maraton koşanlar, atlara karşı hız yarışı yapanlar, uyumadan 80 saat koşanlar, insan vücudunun sınırlarını zorlayanlar... İşte sıra dışı koşular:
  Uzayda maraton koşanlar, atlara karşı hız yarışı yapanlar, uyumadan 80 saat koşanlar, insan vücudunun sınırlarını zorlayanlar... İşte sıra dışı koşular:
 • Yeraltında yaşam koşusu
  Yeraltında yaşam koşusu 2010’da Şili’de gerçekleşen maden kazasında mahsur kalan ve 69 gün boyunca yerin 700 metre altında yaşam mücadelesi veren Edison Pena, zihnini ve bedenini canlı tutmak için her gün madende 5-10 kilometre arası koşular yaptı. Kurtarılmasının ardından, New York Road Runners koşu organizasyonu, Pena’yı New York Maratonu’na onur konuğu olarak davet etti.
 • İmkânsız şartlarda koşanlar
  İmkânsız şartlarda koşanlar Ultra maratoncu Dean Karnazes, Kaliforniya’daki Ölüm Vadisi’nde 49 derece sıcaklıkta 217 kilometre koştu. Ardından Güney Kutbu’na giderek eksi 25 derecede bir maraton koştu. Karnazes’in akıllara durgunluk veren diğer ilgi çeken başarısı 50 ABD eyaletinin tamamında hiç uyumadan 50 gün, 80 saat, 560 kilometre koşması.
 • Atlarla yarışanlar
  Atlarla yarışanlar Her yıl, Britanya’nın en küçük kasabası olan Galler’deki Llanwrtyd Wells’te koşucular, 35 kilometrelik bir parkurda atlara karşı yarışıyor. 1980 yılında gerçekleştirilen ilk yarıştan beri sadece iki koşucu atları geçerek yarışı kazanabildi. Bunlardan ilki Huw Lobb oldu ve 2004 yılında birinci gelen atı iki dakikayla geçerek 25 bin sterlinlik ödülün sahibi oldu.
 • Yerçekimsiz ortamda maraton
  Yerçekimsiz ortamda maraton 2007 Boston Maratonu’nda koşan herkes sağanak yağış nedeniyle ıslandı. Bir koşucu hariç. Dünyadan 337 kilometre uzaktaki Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görevli astronot Sunita Williams maratona kaydoldu ve istasyondaki koşu bandına çıkarak dünyadaki koşucularla aynı anda maratonu koştu. Ağırlıksız ortamda 3 saat 29 dakikada maratonu tamamlayan Williams’a ISS üyeleri tezahürat yapıp, portakal dilimleri ve su vererek tam bir maraton atmosferi yaşamasını sağladı.
 • Finişi olmayan yarış
  Finişi olmayan yarış 'Wings for Life World Run' yarışının startı var ama bir finiş çizgisi yok. Yarış sırasında, saatte 15 kilometre hızla ilerleyen bir yakalama aracı var. Araç, koşucuların yayından geçtiğinde o koşucu için yarış tamamlanmış oluyor. Wings for Life World Run koşucuları, bu sene omurilik araştırmalarına dikkat çekmek için tüm dünyada aynı anda 'koşamayanlar' için koşacak. 3 Mayıs'ta startı verilecek koşu 6 kıtada ve 35’ten fazla lokasyonda başlayacak. Alanya'da koşulacak olan yarışın Türkiye saati 14:00.