En Güzel Marilynler

Henüz Oy Verilmedi
 • Marilyn Monroe'yu kimler canlandırdı?
  Marilyn Monroe'yu kimler canlandırdı? 'Evet aptal sarışınım, ama sarışınların aptalı değilim'. Bu cümle, pek çoğumuz için ilahe kabul edilen Marilyn Monroe'ya ait. Monroe'nun alametifarikası sarı bukleli saçları ve şuh halleri, ünlü yıldızlar tarafından defalarca canlandırıldı. Peki en güzeli hangisiydi? Karar sizin...
 • Candice Swanepoel
  Candice Swanepoel 26 yaşındaki Victoria’s Secret modeli Candice Swanepoel, bir kozmetik firması için Marilyn Monroe oldu.
 • Gwyneth Paltrow
  Gwyneth Paltrow Dünyaca ünlü oyuncu Gwyneth Paltrow da geçtiğimiz sene aynı firma için Marilyn’e dönüşmüştü.
 • Michelle Williams
  Michelle Williams Williams, ‘My Week With Marilyn (Marilyn ile Bir Hafta)’ filminde efsane oyuncuyu canlandırmıştı.
 • Catherine Hicks
  Catherine Hicks Emmy adayı oyuncu Catherine Hicks, 80’lerde TV için çekilen ‘Marilyn: The Untold Story’ filmi için Marilyn olmuştu.
 • Susan Griffiths
  Susan Griffiths 1991 yılında, yine bir TV filmi olan ‘Marilyn and Me’ için Susan Griffiths başroldeydi. Filmin senaristi Robert Slatzer, Monroe’nun kariyerine ilk başladığı günlerin canlı bir tanığıydı.
 • Ashley Judd
  Ashley Judd 1996’da çekilen ‘Norma, Jean & Marilyn’ filmi için Monroe’nun gençliğini Ashley Judd canlandırmıştı.
 • Mira Sorvino
  Mira Sorvino Aynı filmde Monroe’nun olgunluk dönemini Mira Sorvino canlandırdı.
 • Barbara Niven
  Barbara Niven Oyuncu Barbara Niven, 1998 yapımı ‘The Rat Pack’ filminde farklı bir Marilyn Monroe olmuştu.
 • Poppy Montgomery
  Poppy Montgomery Joyce Carık Oates’ın aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanan ‘Blonde’ filminde Marilyn’i Poppy Montgomery canlandırdı.
 • Naomi Watts
  Naomi Watts Ünlü aktris, 2001’de yine ‘Blonde’ filminin yeniden çekimi için Marilyn Monroe olacağı duyurulmuştu. Ancak filmin çekimleri gecikti.
 • Lindsay Lohan
  Lindsay Lohan Lindsay Lohan, 2008’de New York Magazine’in kapak çekimi için 1962 yapımı ‘The Last Sitting’teki Marilyn olmuş ve bu fotoğrafla çok konuşulmuştu.
 • Nicole Kidman
  Nicole Kidman Yine 2008’de bu kez de Harper’s Bazaar’ın Avustralya edisyonu için Marilyn olan tanıdık bir yüzdü: Nicole Kidman. Kidman, Monroe’nun 1959 yapımı ‘Some Like it Hot’ filmindeki halini canlandırdı.
 • Anna Nicole Smith
  Anna Nicole Smith 2007’de yaşamını kaybeden Playboy modeli ve aktris Anna Nicole Smith, PETA’nın ‘erkekler kürksüz sarışın sever’ kampanyası için Marilyn olmuştu.
 • Blake Lively
  Blake Lively Yakın zamanda anne olan Blake Lively, ‘Gossip Girl’ün 100’üncü bölümü için Marilyn olmuştu.
Alakalı Bilgiler

Marilyn Monroe
Marilyn Monroe  01.Haziran.1926 05.Ağustos.1962 Los Angeles, California Brentwood, Amerika Sinema Oyuncusu, Model

Amerika'lı sinema oyuncusu, model ve şarkıcı.

Gerçek adı Norma Jean olan Marilyn Monroe , 1 Haziran 1926 ’da Los Angeles , California ’da doğdu. Babası Edward Mortensen , annesini Norma doğmadan önce bırakıp gitmişti. Açlık ve sefalet içinde geçen çocukluk yılları, annesi Gladys Baker ’ın ağır bir sinir nöbeti geçirip hastaneye kaldırılması ile daha da karardı. Norma’nın yetimhanedeki yaşamı işte bu talihsiz olayla başladı. 8 yaşında cinsel tacize uğrayan Norma Jean, bir tanıdıklarının yanında kalırken zaman içinde istenmeyen misafir durumuna düştü ve 16 yaşında hayatının en zor kararını verdi. Yetimhaneye dönmeyecek ve fabrikada işçi olarak çalışan Jim Dougherty ile evlenecekti. 1942 Haziran ’ında Jim ile evlenen Norma’nın evliliği uzun sürmedi ve 1946 Eylül ’ünde bitti.

Burbank ’ta bir fabrikada çalışırken şans eseri fotoğrafları çekildi ve modelliğe başladı. Ünlü film yapımcısı Howard Hughes tarafından keşfedildi ve adı Marilyn Monroe olarak değiştirildi. İlk başlarda küçük rollerde, sessiz sakin sarışın bir kız olarak kendini gösteren Marilyn, "Love Happy" (1949) ve "All About Eve" (1950) filmlerinden sonra başarıyı yakaldı. Doğallığına, cazibesini ve dişiliğini de ekleyerek, sessiz sakin sarışın kız "Sarışın Bomba" olarak anılan bir idole dönüştü. 1950 yılında tanıştığı profesyonel beyzbol oyuncusu Joe Di Maggio ile 1954 Haziran ’ında dünya evine girdi.

"Niagara" , "Gentlemen Prefer Blondes" , "How to Marry A Millionaire" adlı filmlerle ününe ün katan Marilyn, herşeyin doğal ve içten olması gerektiğini savunurdu. Belkide bu düşüncesi sayesinde film yapımcılarının ve fotoğrafçıların rüyası haline geldi. 1954 yılının Ekim ayında ikinci eşinden de ayrılan Marilyn’in evliliğini bitiren en büyük etkenin, şöhreti ve sarışın seksi bomba imajı olduğu söylendi.

1956 yılı ise Marilyn için çok hızlı geçti. Kendi firması olan Marilyn Monroe Productions ’ı da bu yıl içinde kuran seksi yıldız, 29 Haziran ’da da bir oyun yazarı olan Arthur Miller ile üçüncü evliliğini yaptı. Kariyerini kötü yönde etkileyen, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı da bu dönemde başladı. Psikolojik problemler içinde kendini unutan Marliyn Monroe, 21 Haziran 1961 yılında üçüncü eşinden de ayrıldı.

Ne var ki 5 Ağustos 1962 yılında Brentwood ’daki evinde ölü bulunan ünlü yıldız, aşırı dozda uyku ilacı alarak intihar etmişti. Olayın bir intihar değil cinayet olduğu iddiaları ortaya atılmış, sebep olarakta Kennedy ile olan birlikteliği öne sürülmüştü. Marilyn, 8 Ağustos 1962 ’de California 'da defnedildi.

20.yy’ın seksi bombası olarak kabul edilen Marilyn Monroe, yarım kalan filmi "Something’s Gotto Give" i hiçbir zaman bitiremedi. Solak olduğu bilinen ünlü yıldızın vazgeçemediği ve yanından ayırmadığı tek şey "Chanel No:5" parfümüydü.

Ölümünden sonrada unutulmayan güzel yıldız, 1999 yılında People Magazine tarafından "Dünyanın En Seksi Kadını" seçildi. Yine 1999 yılında Playboy dergisi tarafından "20.yy’ın En Seksi Starı" seçilen Marilyn Monroe’nun sayısız filmi ve ödülü bulunmakta. Ayrıca Elton John ’un "Candle in the Wind" adlı parçasını Marilyn’e itham ettiği bilinmektedir.

Kaynak: http://www.biyografi.info/kisi/marilyn-monroe