En Çok Kazanan Müzisyenler (2014)

Henüz Oy Verilmedi
 • 20-Roger Waters
  20-Roger Waters Geçen yaz ülkemize de gelen Roger Waters, artık Pink Floyd'un bir parçası değil. Ama The Wall Live turnesiyle bu yıl elde ettiği kazanç 46 milyon dolar (yaklaşık 92 milyon TL).
 • 19-Rolling Stones
  19-Rolling Stones Kariyerlerinde yarım asırdan fazla bir süreyi deviren bir efsane Rolling Stones... Bu sene 47 milyon doları (yaklaşık 94 milyon TL) cebe attılar. Uğradıkları her durakta hemen hemen 10 milyon dolar (yaklaşık 20 milyon TL) kazanıyorlar.
 • 18-Rihanna
  18-Rihanna Instagram'dan gitti onu konuştuk, Instagram'a geldi yine onu konuştuk... 2015 de onun yılı olacak. Rihanna, bu sene 48 milyon dolarlık (yaklaşık 96 milyon TL) geliriyle Forbes'un listesinde 17'inci sıraya geldi.
 • 17-Michael Bublé
  17-Michael Bublé Kanadalı pop ve caz şarkıcısı Michael Bublé, konserlerinden büyük gelir elde ediyor. Bublé'nin bu yılki kazancı 51 milyon dolar (yaklaşık 102 milyon TL).
 • 16-Pink
  16-Pink Skandal açıklamaları bir yana, Pink'in yıllık geliri Myley Cyrus ve Lady GaGa'dan oldukça yüksek. Pink bu sene 52 milyon doları (yaklaşık 104 milyon TL) -deyim yerindeyse- cukkaladı.
 • 15- Justin Timberlake
  15- Justin Timberlake Oyunculuk kariyeri, restorancılık ve bir de giysi markası olan müzisyen Justin Timberlake altın bir yıl geçirdi. Kazancı da 57 milyon dolara (yaklaşık 114 milyon TL) katlandı.
 • 14- Bruno Mars
  14- Bruno Mars Şaşırtıcı ama gerçek.. 'Locked Out of Heaven' şarkısının yıldızı Mars, Super Bowl'daki performansıyla unutulmazlar arasına girdi. Müzisyen bu sene Moonshine Jungle adını verdiği turnesiyle 100 milyon dolar (yaklaşık 200 milyon TL) kazandı.
 • 13- Diddy
  13- Diddy Müzisyen Diddy çok nadir turneye çıkıyor. Son zamanlarda 'işadamlığı' yönü daha ağır basıyor. Ciroc adını verdiği votka markasından sonra şimdi de DeLeon tekila markasını satın aldı. 2014'teki kazancı da 60 milyon dolar (yaklaşık 120 milyon TL) oldu.
 • 12-Jay Z
  12-Jay Z Konyak markası D’Ussé, şampanya markası Armand de Brignac ve müzik şirketi Roc Nation Jay-Z'ye ait olan markalar... İmparatorun bu seneki kazancı ise 60 milyon dolar (120 milyon TL)
 • 11-Taylor Swift
  11-Taylor Swift Yeni albümüyle listelerde tozu dumana katan Taylor Swift, ilk 10'u kıl payı kaçırdı. Ama bu gidişle seneye zirvede onu göreceğiz. Amerikalıların cici kızı Swift'in 2014 kazancı 64 milyon dolar (128 milyon TL).
 • 10-Toby Keith
  10-Toby Keith ABD'li country müzik sanatçısı ve aktör Toby Keith'in müzik dışında bir de restoran zinciri var. Keith geliriyle adeta bir para basma makinesi: 65 milyon dolar (yaklaşık 130 milyon TL).
 • 9-Calvin Harris
  9-Calvin Harris Yalnız kendi konserlerinden değil, Rihanna gibi dünyaca ünlü yıldızlara yaptığı prodüksiyonlarla da çok kazanıyor. Listenin en çok kazanan DJ'i, 66 milyon dolarla (132 milyon TL) huzurlarınızda: Calvin Harris...
 • 8-Paul McCartney
  8-Paul McCartney Listenin en yaşlısı, 72 yaşındaki McCartney gençlere taş çıkartıyor. Uğradığı her durakta 3,5 milyon dolar kazanan efsanenin 2014 geliri 71 milyo n dolar (yaklaşık 143 milyon TL)...
 • 7-One Direction
  7-One Direction Dünya onlar için deli oluyor. Bunun karşılığı ise 'Midnight Memories' albümü ve Pepsi anlaşması. İngiliz ekip 75 milyon dolarla (yaklaşık 150 milyon TL) listede.
 • 6-Justin Bieber
  6-Justin Bieber Tutarsız davranışları, çalkantılı aşk hayatı derken, Bieber bu sene kariyerindeki en iyi gelire ulaştı: 80 milyon dolar (yaklaşık 160 milyon TL).
 • 5-Bruce Springsteen
  5-Bruce Springsteen 'Patron' lakaplı ABD'li müzisyen Springsteen de yıllara meydan okuyor. Pek çok genç yıldızı cebinden çıkaran usta, bu sene 81 milyon dolar (yaklaşık 162 milyon TL) ile ortalığı darmaduman etti.
 • 4-Bon Jovi
  4-Bon Jovi Yılların eskitemediği bir isim daha.. 'Beacuse We Can' adını verdikleri turneleriyle Bon Jovinin hasılatı 82 milyon dolar (yaklaşık 164 milyon TL) oldu.
 • 3-The Eagles
  3-The Eagles Lady GaGa, Kanye West ve Myley Cyrus'u toplasanız bir Eagles etmiyor. Asırlık çınarların bu seneki kazancı tam 100 milyon dolar (yaklaşık 200 milyon TL).
 • 2- Beyoncé
  2- Beyoncé Ve tabii ki zirvenin ortağı kraliçe Beyoncé. Muhteşem bir albüm, Mrs Carter Show turnesi, Pepsi ve H&M anlaşmaları derken Beyoncé'nin 2014'te gelir hanesine tam 115 milyon dolar (yaklaşık 230 milyon TL) yazıldı.
 • 1-Dr Dre
  1-Dr Dre Ve dünyanın en çok kazanan müzisyeni.. Apple'la olan 3 milyar dolarlık anlaşması ona bu sıfatı verdi. Beats marka kulaklıkların sahibi, Amerikalı prodüktör, rapçi, plak şirketi yöneticisi ve aktör Dr Dre... 2014 kazancı 620 milyon dolar (yaklaşık 1 milyar 240 milyon TL) olan ünlü müzisyenin yanına kimse yanaşamıyor.
Alakalı Bilgiler

Roger Waters
Roger Waters  06.Eylül.1943 Great Bookham,İngiltere Müzisyen

George Roger Waters , 6 Eylül 1943 Great Bookham doğumlu efsanevi Pink Floyd grubunun bas gitaristi. Cambridge ’de büyüdü. Genellikle babası Eric Fletcher Waters ’ın da bulunduğu 2.Dünya Savaşı hakkında besteler yaptı. 1944 yılında İtalya ’daki Anzio harekatı sırasında kaybettiği babasına The Final Cut albümünü ithafetti.

Askeri okuldan kovulduktan sonra nükleer silahsızlanmaya karşı bir grubun lideri oldu. Mimarlık eğitimi için Londra ’ya, The Regent Street Polytechnic 'e gitti. Burada Nick Mason ve Richard Wright ile tanıştı. 1965 ’te ritm ve blues şarkılar çalan “ The Screaming Abdas ” grubuyla aktif müzik hayatına başladı. Bu gruba Bob Close ve Syd Barret ’ı getirdi. 1965’in sonlarına doğru Pink Floyd “sound”u oluşmaya başladı. ” The Pink Floyd ” ismi Pink Anderson ve Floyd Council adlı iki blues sanatçısından gelmektedir.

1966 yılında, genellikle Syd Barret’ın yaptığı saykodelik ve R&B uyarlamaları çaldılar. Yaptıkları underground müzik tarzının duyulmasının ardından 1967 mart ayında ilk single albümleri olan “ Arnold Layn ”i yayınladılar. Bu albümle İngiltere müzik listelerine 20. sıradan girmeyi başardılar. Arkasından çıkardıkları “ See Emily Play ” albümüyle listelerde 7 haftada 6. sıraya kadar yükseldiler. Pink Floyd’un ilk uzunçaları “ The Piper at the Gates of Dawn ”da İngiliz listelerinde aynı başarıyı gösterdi.

Roger Waters uyuşturucu sorunu olan Syd Barret’ın gruptan ayrılmasıyla birlikte, grubun lideri haline geldi. Bu durumun kendi isteğiyle değil,grubun diğer üyelerinin geri çekilmesiyle gerçekleştiğini söyledi. ” The Wall ” albümünün yapımı sırasında, bazı şarkıları çalmasını istemediği Richard Wright ile ve sürekli nasıl çalması gerektiği konusunda uyarılarda bulunduğu Nick Mason ile büyük tartışmalar yaşadı. Tartışmalar yüzünden Richard Wright gruptan ayrıldı.

1969 - 1975 yıları arasında Judy Trim ile, 1976 - 1992 yılları arasında, Harry ve India adlarında iki çocuk sahibi olduğu Carolyne Christie ile ve son olarak 1992 - 2001 yılları arasında bir çocuk sahibi olduğu Priscilla Phillips ile evlilikler yaşadı.

1983 yılında bütün şarkıların rüyaymış gibi anlatıldığı " The Pros and Cons of Hitchhiking " albümünü çıkardı. Bu albüm The final Cut ve The Wall albümlerinin devamı niteliğinde oldu. Bu albümde Eric Clapton grubun solo gitaristliğini üstlendi.

1985 yılında büyük hayranı olduğu John Lennon için, bas gitarist arkadaşı Andy Fairweather-Low ile beraber bir konser düzenledi.

1987 yılında , “ The Tide is Turning " isimli şarkı dışında diğer albümleri kadar ilgi toplayamayan “ Radio K.A.O.S ” albümünü yayınladı.

Roger Waters kulaklarındaki rahatsızlık nedeniyle konserlerde daha rahat şarkı söyleyebilmek için işitme cihazı kullanıyordu ve bas gitarının akordunu grubun klavyecisi Rick Wright ’a yaptırıyordu.

Berlin duvarının yıkılmasıyla birlikte, 21 Temmuz 1990 ’da “ The Wall ” performansını gerçekleştirdi. 1992 eylülünde üçüncü solo albümü olan ve Jeff Beck , John Patituci , Andy Fairwather-Low , Michael Kamen gibi ünlü müzisyenlerle birlikte çalıştığı “ Amused to Death ” albümünü yayınladı. Eleştirmenler tarafından Roger Waters ’ın en iyi solo albümü kabul edildi. Bu albüm için turneye çıkmak yerine 1993 yılında bir yardım konseri düzenledi. 1990 ve sonrasının büyük bir kısmını Fransız Devrimi ’ni anlatan “ Ca Ira ” operası üzerinde çalışarak geçirdi. Bu opera son halini 2005 yılında aldı.

2003 yılında George Bush ve Tony Blair politikalarını eleştiren” To Kill The Child ” ve” Leaving Beirut ” isimli iki şarkısını internet üzerinden yayınladı.

2005 yılında Roger Waters, Nick Mason, Richard Wright ve David Gilmour bir araya gelerek, Londra Hyde Park ’ta düzenlenen “ Live 8 ” yardım konserinde “Pink Floyd” olarak yeraldılar. 20 Haziran 2006 ’da İstanbul Kuruçeşme’de bir konser verdi ve bu konserde “ Dark Side of The Moon ” albümünün tamamını çaldı.

Roger Waters A.B.D ‘de hayatını sürdürmekte ve iki yeni solo albüm üzerinde çalışmaktadır.

Kaynak: http://www.biyografi.info/kisi/roger-waters

Lady Gaga
Lady Gaga  28.Mart.1986 Yonkers, New York Pop Şarkıcısı, , Söz yazarı, Müzisyen

Gerçek adı Stefani Joanne Angelina Germanotta olan Lady Gaga , 28 Mart 1986'da Yonkers, New York ’ta, İtalyan bir baba ve Yunan bir anneden oluşan bir aileden dünyaya gelmiştir. ABD'li şarkıcı, söz yazarı ve müzisyendir. 4 yaşında piyano çalmaya başladı ve piyano ile ilk bestesini 13 yaşında yaptı. 14 yaşına geldiğinde gece kulüplerinde canlı performans vermeye başlamıştı.

11 yaşında iken Manhattan'daki Juilliard School'na gönderildi, daha sonra Convent of the Sacred Heart adlı Katolik okuluna devam etti. 17 yaşında, New York Üniversitesi'nin Tisch School of the Arts bölümüne girerek dünya üzerinde sadece yirmi kişinin sahip olabildiği, erken kabul edilme hakkını kazandı. Burada müzik eğitimi alarak sanat, din, sosyal bilimler ve siyaset hakkında denemeler yazarak söz yazarlığı yeteneğini geliştirdi. Bir süre sonra Gaga, bu okuldan ayrılarak müzik kariyerine odaklanmayı tercih etti.

Kariyerinin ilk yıllarında striptiz kulüplerinde “ go-go ” dansı yaptı. New Kids On The Block, Pussycat Dolls gibi grupların arkasında dans etme fırsatı buldu.

2008 yılında Lady Gaga, Los Angeles'a yerleşti.19 Ağustos 2008 tarihinde “The Fame” adını taşıyan ilk stüdyo albüm sa sürede 2 milyon kopyanın üzerinde sattı. Onu meşhur eden şarkısının adı Beautiful Dirty Rich idi.

New Kids on the Block ve Pussycat Dolls gruplarının konser turnelerinde açılış sanatçısı olarak konserler veren sanatçı, 2009'un başında The Fame Ball Tour adındaki kendi turnesini başlattı. 2009'un dördüncü çeyreğine gelindiğinde Gaga, ikinci stüdyo albümü “The Fame Monster”ı yayımladı. Albümünün başarısı sayesinde Lady Gaga, The Monster Ball Tour adlı ikinci turnesini başlattı.Şarkıcının toplam 5 Grammy Ödülü ve 2 Guinness rekoru bulunmaktadır.

Tarzını oluştururken kendisine David Bowie, Queen, Michael Jackson ve Madonna’yı örnek aldığını söyleyen Lady Gaga, Donatella Versace’yi ise ilham perisi olarak adlandırıyor.

Çılgın şarkıcının kamuoyunu şaşırtan bir diğer açıklaması ise cinsiyetiyle ilgili. Bir dönem hermafrodit yani çift cinsiyetli olduğunu belirten sanatçı buna karşılık her zaman kendisini kadın gibi hissettiğini söylüyor.

Söylediği şarkılar kadar teatral sahne şovu, shock art diye tabir edilen sahne performansları, kendi tasarladığı kostümleri de çok dikkat çekti. Rock ve Pop müzik kadar tiyatroyu da çok sevdiği için sahne şovunun hiçbir zaman müziğinin gerisinde kalmasını istemiyordu. Müzikle tiyatroyu nasıl bir araya getirebileceğini David Bowie ve Queen konserlerini izleyerek öğrendi. Queen klasiği Radio Gaga’dan esinlenerek sahne ismi olarak Lady GaGa’yı seçti.

2011 yılında 53. Grammy Ödüllerinde Lady Gaga 3 ödüle aday gösterilmiş ve üçünü de almıştır.

Lady Gaga 'nın 2011'e kadar dünya çapında 24 milyondan fazla albüm satışı ve 65 milyondan fazla tekli satışı bulunmaktadır. Haziran 2010'da yayımlanan Forbes dergisine göre dünyadaki en güçlü ve etkili 100 ünlü arasında gösterilen Gaga, ayrıca Twitter'da 22 milyonu, Facebook'ta 50 milyonu aşan takipçi sayısıyla, yaşayan insanlar içinde bu sosyal ağlarda en çok izleyicisi olan kullanıcı oldu.

2010 Haiti depremi'nin ardından ortaya çıkan seferberlik sırasında Gaga, turnesi kapsamındaki 24 Ocak konserinin tüm gelirlerini Haiti'ye aktardı. Bağışlanan miktar 500.000 doların üzerindeydi.

Albümleri :
2008 - The Fame
2009 - The Fame Monster
2011 - Born This Way

Konser Turları :
2009 - The Fame Ball Tour
2009–2010 - The Monster Ball Tour
2012–2013 - The Born This Way Ball Tour

Kaynak: http://www.biyografi.info/kisi/lady-gaga

Justin Timberlake
Justin Timberlake  31.Ocak.1981 Tennesee, A.B.D. Pop Şarkıcısı

Amerika'lı ünlü pop müzik şarkıcısı.

Justin, 31 Ocak 1981 tarihinde, soğuk bir Cumartesi gününün sabahında, Tennessee'de (Amerika Birleşik Devletleri) Timberlake ailesinin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Ve geçtiğimiz yıllarda, insan hayatının en dayanılmaz duygularından birini yaşamak durumunda kaldı. Kız kardeşi Laura Katherine, doğumundan kısa bir süre sonra yaşamını yitirdi.

Yaşadığı acı olayın izlerini uzun süre üzerinden atamayan Justin, hayatın dolu dolu yaşanması gerektiğini düşünüyor ve her fırsatta yaşamayı çok sevdiğini dile getiriyor. Alışveriş ve basketbol tutkusunun yanında otomobillere olan merakı da ona keyif veren ayrıntılar arasında yer alıyor.

Çocukluğundan beri şarkı söylemeye meraklı olan bu genç adam, televizyona ilk kez 11 yaşındayken bir çocuk yetenek programı olan Star Search'e konuk olarak çıktı.

Şeytanın bacağını kırdığı zaman ise 1992 yılında Orlando’da yer alan Mickey Mouse çocuk klübü nde 2 yıl geçirmesi sonucu gerçekleşti. Bu kulüp dahilin lera ve sonradan büyük aşk yaşayacağı Britney Spears ile birlikte şarkı söyleme şansı elde etmişti. Mickey Mouse kulübünde geçirdiği iki yıl sonunda müzikten kopamayacağını anlayan Justin, Orlando'ya taşınarak orada tanıştığı Chris Kirkpatrick ve Joey Fatone ile birlikte Nsync grubunun temellerini attı. Daha sonra aralarına katılan Lance ile birlikte grup tamamlanmış oldu.

Nsync, bütün dünyada satış rekorları kırarak, 90'lı yılların ikinci yarısının önemli müzik olaylarından biri haline geldi. Nsync’i oluşturan beş kişiden biri olduğu zamanlar "Pop", "Gone" ve "Girlfriend" gibi hit parçalara imzasını atan Justin Randall Timberlake, o zamandan beri pop müziğinin geleceği olarak görülüyordu.

Bir süre sonra Timberlake, pop müziğin yeni prensesi Britney Spears ile yaşadığı aşkla gündeme geldi. Yaklaşık 2 yılı aşkın bir süre birlikte olan genç çift, şöhretin bedelini ödeyerek ayrılmaya karar verdi.

Britney'den ayrıldıktan sonra gruptan da kopan Justin, bir solo albüm yapmak üzere stüdyoya kapandı. Uzun uğraşlar sonunda "Justified" isimli çalışmasıyla dinleyenlerin karşısına çıktı. Albümden çıkan ve sözü, müziği Justin’in kendisine ait olan "Like I Love You" single'ı, bütün dünyada listelerin üst sıralarına tırmandı.

Kaynak: http://www.biyografi.info/kisi/justin-timberlake

Taylor Swift
Taylor Swift  13.Aralık.1989 Wyomissing, Pennsylvania, ABD Şarkıcı, Söz yazarı

Tam adı Taylor Alison Swift olan Taylor Swift, 13 Aralık 1989 tarihinde Pennsylvania eyaletinin Wyomissing kasabasında Andrea Gardner ve Scott Kingsley Swift'in kızı olarak doğmuştur. Amerikalı country şarkıcısı, söz yazarı, banjo ve gitar müzisyenidir. Taylor Swift opera şarkıcısı olan büyükannesinden ve bir başka country-pop şarkıcısı olan " LeAnn Rimes ’tan etkilenerek büyür. 10 yaşındayken Taylor Swift kendi kasabasında çeşitli festivallerde ve karaoke yarışmalarında şarkı söylemeye başlar. 11 yaşındayken demo kasetini hazırlar ve Nashville kasabasına giderek çeşitli plak şirketlerine verir ama bir sonuç alamaz ve “Lucky You” adlı şarkıyı yazar. Daha sonraları ailesiyle beraber Tennessee'deki Hendersonville kasabasına taşınmıştır. Hendersonville lisesinden 2008 yılında mezun oldu. Ve sonra da Nashville kasabasına taşınarak " The Bluebird Cafe " adlı mekanda şarkı söylemeye başlar.

Taylor Swift , 24 Ekim 2006'da ilk çıkışını yapmış ve ilk albümü "Taylor Swift"i satışa sunmuştur. Şarkılarının çoğunluğunu kendinin yazdığı albüm, listelere 19 numaradan giriş yapar ve ilk haftasında 61,000 adet satılır. Başarısı dolayısıyla Good Morning America adlı programda ve 2006 Akademi Country Müzik Ödüllerine katılır ve canlı olarak “ Tim McGraw ”şarkısını seslendirir. 15 Mayıs 2007 tarihinde hayranı olduğu sanatçı Tim McGraw ile Academy of Country Music Awards'ta beraber sahne almıştır.

Başta "Should've Said No", "Teardrops On My Guitar" ve "Our Song" olmak üzere "country" listelerinin üst sıralarında yer alan şarkılar çıkaran Swift, 2008'de ise "AT&T TEAM USA Soundtrack" albümü için "Change" adlı şarkısını yayınlamıştır.

2006 yılında Tim McGraw adlı şarkısıyla Yılın En İyi Çıkış Yapan Country Video’su ödülü alır.

13 Şubat 2007’de Jay Leno Şov’a katılır. Swift 2007 yılında Faith Hill ile turneye çıkar.

Taylor Swift aynı ne iletişim kaynağı olarak kullanan ilk country şarkıcılarındandır. Genç olması sebebiyle bir çok genç izleyici hayran kitlesine de bu şekilde ulaşmaktadır.

2010 yılında " Valentine's Day " adlı fiimde rol aldı.

2010 yılında yapılan 52. Grammy Ödülleri'nde, 8 Grammy adaylığı bulunmaktadır.

Taylor Swift Speak Now adlı 3.albümünü 25 Ekim 2010 tarihinde yayınlamış; albüm, ilk haftasında 1,047,000 kopya satarak "ilk haftasında en çok satan albüm" unvanını taşımaktadır.

Forbes 'ın 2009'da yayınladığı en güçlü ünlüler listesinde 18 milyon doları bulan servetiyle 69. sırada yer aldı, 2010'daki listede 45 milyon dolarlık servetiyle 12. Sırada, 2011'deki listede de 7. Sırada yer aldı.

Albümleri:
2006: Taylor Swift
2008: Fearless
2010: Speak Now

Kaynak: http://www.biyografi.info/kisi/taylor-swift

Paul McCartney
Paul McCartney  18.Haziran.1942 Liverpool, İngiltere Müzisyen, Ses Sanatçısı, Ressam

İngiliz müzisyen, söz yazarı, şarkıcı. Gerçek adı James Paul McCartney ’dir. Rock’n Roll tarihinin ve tüm zamanların en başarılı gruplarından The Beatles ’ın kurucularından olan McCartney, John Lennon ’la birlikte unutulmaz eserlere imza atmıştır. Grubun dağılmasından sonra solo albümleriyle müzik kariyerine devam eden McCartney “Sir” ünvanı da almıştır. Guinness Rekorlar Kitabı 'na popüler müziğin en başarılı ismi olarak geçen ve single’ları dünya çapında 100 milyonu aşan satış başarısına ulaşan McCartney’in şarkısı “ Yesterday ” yine tüm zamanların en çok cover’lanan şarkısı olmuştur. Plak firması MPL Communications 3 bin kadar şarkının ve çeşitli müzikallerin yayın hakkına sahiptir. Aynı zamanda ressam da olan McCartney, hayvan hakları savunucusudur.

18 Haziran 1942 'de Liverpool , İngiltere 'de dünyaya geldi. Annesinin hemşire olarak çalıştığı
Walton General Hospital 'da doğan McCartney'in, Michael adında bir erkek kardeşi vardı. McCartney beş yaşındayken, Stockton Wood Road Primary 'ye kaydoldu. Mezuniyetinin ardından Joseph Williams Junior School 'a devam eden McCartney, 1953 'te Liverpool Institute 'ye devam etme hakkı kazandı. Okulda George Harrison 'la tanışan McCartney'in ailesi 1955 yılında Allerton'a taşındı. 31 Ekim 1956 'da McCartney 14 yaşındayken, annesi Mary McCartney'i meme kanserinden kaybetti. John Lennon'ın annesi de Lennon henüz 17 yaşındayken ölmüştü.

McCartney'in babası trompet ve piyano çalıyor, müzikle yakından ilgileniyordu. Bu yüzden oğullarını müzikle ilgilenmeleri için yüreklendiriyordu. McCartney ilk enstrümanına babasının hediye ettiği bir trompetle sahip olacak ancak daha sonra trompeti Zenith marka bir akustik gitarla değiştirecekti. Solak olan McCartney başlangıçta gitarı çalmakta epey zorlanmış ancak sonrasında alışmış ve
I Lost My Little Girl isimli ilk bestesini yapmıştı. Piyano çalmayı da öğrendikten sonra " When I'm Sixty-Four " isimli şarkıyı yazan McCartney'in babası onun müzik dersleri almasından yanaydı. Ancak McCartney, kulağı güçlü olduğu için kendi kendini geliştirme yolunu seçti ve müzik eğitimi almadı.

6 Temmuz 1957 'de John Lennon'la tanışan McCartney'den başlangıçta Lennon'ın halası hoşlanmamış ve arkadaşlıklarını onaylamamıştı. Ancak müziğe tutkulu olan iki gencin arkadaşlıklarının önüne hiçbir şey geçeceğe benzemiyordu. Beraber müzik yazan ikili, bir çok şarkı besteliyorlardı. The Quarrymen adını verdikleri gruba George Harrison'ın yaşını küçük bulduğu için başlangıçta katılmasını istemeyen Lennon'ı McCartney ikna etmiş ve Harrison lead gitarist olarak grupta yerini almıştı. Daha sonraları aralarına Lennon'ın arkadaşı Stuart Sutcliffe da katılmıştı ancak McCartney Sutcliffe'i müzikal anlamda pek başarılı bulmuyordu. Grubun ismi konusunda da kararsız olan ve the Silver Beetles 'ı da deneyen Harrison, McCartney ve Lennon, 1960 yılının ağustos ayında The Beatles isminde hemfikir oldular ve yeni isimleriyle ilk performanslarını Hamburg 'da gerçekleştirdiler.

Allan Williams 'ın menajerliğinde Hamburg'daki Indra Club 'da çalmaya başlayan grup üyeleri küçük ve kirli odalarda kalıyorlar ancak isimlerini duyurmak için büyük mücadele veriyorlardı. Ancak tatsız bir olay yüzünden McCartney'in başı polisle derde girince sınırdışı edildi. Harrison yaşı küçük olduğu, Lennon da çalışma izni bittiği için Hamburg'dan ayrılmak zorunda kaldılar. Soğuk algınlığına yakalanan Sutcliffe ise birkaç gün daha fazla Almanya 'da kalmıştı.

The Beatles Aralık 1960'ta yeniden bir araya geldi ve 21 Mart 1961 'da Liverpool 'da ilk konserlerini verdiler. McCartney diğer Liverpoollu grupların da aynı cover şarkıları çaldığını farkettiğinde yeni besteler yapmaları gerektiğiyle ilgili Lennon’la hemfikir oldu. The Beatles 1961 Nisanında Hamburg'a geri döndü ve Tony Sheridan 'la My Bonnie 'yi kaydetti. Sutcliffe yaptığı kontrat sona erdiği için gruptan ayrılınca McCartney onun yerine basgitar çalmaya başladı. Yeni menajerleri Neil Aspinall 'ın çabalarıyla Londra ’daki Decca Records 'la anlaşmaya çalışan The Beatles üyeleri plak firması tarafından geri çevrilince Hamburg'a geri döndüler ve aynı gün Stuart Sutcliffe'in ölüm haberini aldılar.

Birçok plak firması tarafından geri çevrildikten sonra Parlophone Records 'la 9 Mayıs 1962'de kontrat imzaladılar ve Love Me Do Parlophone etiketiyle 5 Ekim 1962'de müzik marketlerdeki yerini aldı.
İlk albümleri Please Please Me 'de yer alan tüm şarkılar Lennon ve McCartney tarafından bir günde kaydedilmişlerdi. McCartney aynı zamanda Billy J. Kramer , Cilla Black , Badfinger ve Mary Hopkin gibi müzisyenler için de besteler yapıyordu ve aralarına yeni katılan Ringo Starr 'la The Beatles yeniden dört kişi olmuştu.

Lennon, Harrison ve Starr, güney İngiltere 'de birlikte yaşıyorlardı. McCartney ise kız arkadaşı Jane Asher 'in evinde kalıyordu. O dönemde yalnız başına gece kulüplerine giden ve geç saatlere kadar dans eden McCartney, gittiği her yerde büyük ilgi görüyordu. 1963 'te kız arkadaşı Asher'la nişanlandı.

McCartney grup dışında başka müzikal projelerle de ilgileniyordu. 1966 yılında The Family Way filminin müziklerini yazan McCartney bu çalışmasıyla Ivor Novello Award ödülünü aldı. Aralarında Mary Hopkin , Badfinger ve
the Bonzo Dog Band 'in de olduğu birçok müzisyen için de şarkılar yazan McCartney, bir süre konserlere ara verme kararı alan grubunu yeniden sahnelere dönme konusunda ikna etti. Capitol Records 'la sözleşme imzalama durumu söz konusu olduğunda John Lennon'la arası açılan McCartney, grubun diğer üyeleriyle de sorunlar yaşıyordu. 5 yıl boyunca nişanlı kaldığı Asher'dan da ayrılan McCartney'i yeni bir ayrılık daha bekliyordu. Çünkü 1969 Eylülünde The Beatles'tan ayrılma kararı alan John Lennon'ın yanı sıra Harrison ve Starr da dönem dönem geçici süreliğine müzik çalışmalarına ara verdiler. McCartney aynı yıl Amerikalı fotoğrafçı
Linda Eastman 'la dünya evine girdi. İlk solo albümü McCartney'i yayınlamadan bir hafta önce 10 Nisan 1970 'te Paul McCartney grubun tamamen dağıldığını kamuoyuna açıkladı.

Bir yıl sonra ikinci solo albümü Ram müzik marketlerde yerini alan McCartney, gitarist Denny Laine ve davulcu Denny Seiwell 'le Wings adında bir grup kurdu ve grup ilk albümleri Wild Life'ı 1972 'de müzikseverlerle buluşturdu.
Give Ireland To The Irish isimli şarkıları BBC tarafından yasaklanan grup turne programına çıktı.

Grubun 1973 'te piyasaya sürdüğü albüm Red Rose Speedway Amerika 'da ilk kez bir numara olan albümleri oldu. Aynı yıl 16 Nisan 'da McCartney, TV'de James Paul McCartney isimli bir show programı sunmaya başladı. Band on the Run albümü 2 dalda Grammy 'nin sahibi olarak grubun en çok ses getiren albümü olma özelliğini kazandı. 1972 yılında McCartney James Bond filmi Live and Let Die 'ın müziklerini yaptı.

1976 'da hayranı olduğu Buddy Holly 'nin kataloğunun ve sonradan filmi yapılacak olan Grease müzikalinin yayın haklarını satın alan McCartney, 1977 ’de Percy \"Thrills\" Thrillington takma adıyla Thrillington isimli bir albüm yayınladı. Aynı yılın sonlarında Wings'le kaydettiği Mull of Kintyre albümü 1984 yılına kadar İngiltere'nin en çok satış yapan albümü olma özelliğini koruyacaktı. John Lennon'la ilişkisinde sorunlar yaşamasına rağmen 70'li yıllarda tekrar barışan ikili telefonlaşmaya başlamışlardı.

9 Aralık 1980 yılıda John Lennon'ın bir cinayete kurban gttiğini öğrenen McCartney büyük bir şok ve üzüntü yalşadı. Konuyla ilgili 1984 yılında Playboy dergisine verdiği bir röportajda, ölüm haberini aldığı tüm gün ağladığını söyleyen McCartney, son telefon konuşmalarının arkadaşça olduğunu ve Lennon'la Yoko albümleri Double Fantasy 'yi piyasaya sürmeden önce görüştüklerini söylemişti. Lennon'ın ölümünden sonra uzunca bir sonra konser vermeyen McCartney, cinayete kurban gitmekten korktuğunu dile getiriyordu. Lennon'ın ölümünden altı ay sonra The Beatles'ın diğer elemanları Starr ve Harrison'la Lennon'ın anısına
All Those Years Ago 'yı kaydetti.

Paul McCartney tüm müzik enstrümanlarını çaldığı bir sonraki abümü McCartney II 'yu yayınladıktan sonra 1982 'de Tug of War müzik marketlerdeki yerini aldı. Stevie Wonder 'la yaptığı düet Ebony and Ivory 'ye de yer verdiği albümde ayrıca Lennon'a adanan Here Today isimli şarkı da yer alıyordu. McCartney ayrıca Michael Jackson 'la Jackson'ın Thriller albümünde yer alan The Girl Is Mine 'da ve 1983 'de yayınladığı Pipes of Peace albümünde yer alan
Say Say Say 'de düet yaptı.

90'lı yıllarda klasik müziğe yönelen müzisyen, Carl Davis 'le Liverpool Oratorio projesinde birlikte çalıştı. Bir sonraki klasik müzik projesi 1995 'te Anya Alexeyev 'le birlikte kaydettiği A Leaf oldu. Bu çalışmasıyla kraliyet tarafından ödüllendirilen McCartney, Standing Stone ( 1997 ), Working Classical ( 1999 ) ve " Ecce Cor Meum " ( 2006 ) isimlerinde 3 klasik müzik albümü daha kaydetti.

McCartney 1984'te yazdığı ve başrolünde oynadığı Give My Regards to Broad Street ile izleyici karşısına çıktı
McCartney oldukça uzun bir aradan sonra 1997'de yayınladığı Flaming Pie 'la geri dönüşünün müjdesini vermişti. Son 15 yılda çıkardığı en iyi albümü olan Flaming Pie, Tug War’dan sonra en iyi eleştirileri alan albümü oldu.

2001’de ölen eşi Linda McCartney’in anısına, onun çektiği The Beatles fotoğraflarından ve filmlerinin sahne arkası görüntülerinden oluşan Wingspan: An Intimate Portrait isimli belgeseli yayınladı.

McCartney 11 Haziran 2002 ’de Heather Mills ’le dünya evine girdi. 21 Ocak 2007 ’de Mills’ten boşanan McCartney’in Linda McCartney’in önceki evliliğinden olan Heather Louise , Linda McCartney’den Mary Anna , Stella Nina ,
James Louis ve Heather Mills’den Beatrice Milly McCartney isimlerinde olmak üzere toplam beş çocuğu var.

Kaynak: http://www.biyografi.info/kisi/paul-mccartney

Kanye West
Kanye Omari West (d. 8 Haziran 1977) ABD'li rapçi, hip hop prodüktörüdür.The College Dropout adlı ilk albümü 2004'te piyasaya çıktı, Late Registration 2005'te, ve üçüncü albümü, Graduation, 2007'de piyasaya çıktı. İlk üç albümü birçok ödül (dokuz tane Grammy Ödülü dahil), çok güzel eleştiriler ve ticari başarılar kazandı. Müzik hayatına yapımcı olarak başlayan Kanye West, kısa sürede rap şarkıcılığında yükselmeye başladı.

Her ödül töreninde gözükerek ya da performans göstererek yüzünü bilinçlere kazıdı. Çektiği videolar kendi içlerinde birer olaydı. Rolling Stone dergisine kapak oldu. Üreticilik ve yapımcılık yeteneği, kendisine yaptığı “Gold Digger”, “Jesus Walks” gibi parçaların dışında, Jay-Z ve Ludacris gibi rap sanatçıları için hitler çıkarttı.

West, 2002 yılında albüm anlaşması yaptıktan hemen sonra son derece ciddi ve trajik bir trafik kazası geçirdi ve bu kaza sonucu çenesi parçalandı. Fakat örnek bir azim gösteren Kanye West, verdiği sözü tutarak henüz daha tam iyileşmemişken hit şarkısı "Through the Wire"ı kaydetti. Kaza sonrası yaşadıklarını anlattığı bu şarkı dünya çapında bir hit oldu. Kısa sürede kendisini toparladı ve 2004 yılında ilk albümü olan “The College Dropout” u yayınladı. Bunun arkasından ön plana çıkan “Slow Jamz” single’ının yapımında Twista ve Jamie Fox’un yardımları oldu.

2005’te yapılan Grammy Ödül Töreni’nde 10 tane ödüle aday gösterildi. “The College Dropout”, “En İyi Rap Albümü” ödülünü alırken, “Jesus Walks”, “En İyi Rap Şarkısı” ödülünü West’e getirdi. Bunun dışında Alicia Keys’in seslendirdiği “You Don’t Know My Name” parçasıyla “En İyi R&B Şarkısı” ödülünü sanatçıyla paylaştı. 2005’te ikinci albümü olan “Late Registration”ı yayınladı. Albüm listelerde 1 numaraya çıkarak, büyük başarılara imza attı.

2006’da “Yılın Albümü” Grammy Ödülü’nü alırken, 2006 MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nden de “En İyi Hip-Hop Şarkıcısı” ödülünün sahibi oldu. Aynı yıl canlı albüm “Late Orchestration: Live at Abbey Road Studios” yayınlandı.

2007 senesinde “Graduation” adlı 3. stüdyo albümünü piyasaya süren Kanye West, albüm yayınlanmadan önce “Chicago” adlı single’ı hayranlarına iletti. Albümün prodüksiyonunda Timbaland, DJ Toomp, Dwele, Jon Brion ve Mike Dean gibi isimlerle çalışan West, albümle birçok müzik eleştirmeninden tam puan aldı. Albümden ilk single’ı “Can’t Tell Me Nothing” adlı parçasına seçen sanatçı, 2. single “Stronger” ile Amerika listelerinde 2, İngiltere listelerinde ise zirveye yerleşmeyi başardı. Parçaya çekilen video kliple de büyük beğeni toplayan başarılı müzisyen, albümden 3. single için T-Pain ile olan ortak çalışması “Good Life”ı seçti.

26 Ağustos 2007'de HBO'nun serisi Entourage'da görünen Kanye West, "Good Life" single'ını ilk defa bu dizide ilk versiyonuyla duyurdu. Aynı sene, MTV Video Müzik Ödülleri Töreni'ne 5 dalda aday olmasına rağmen törenden eli boş döndü. Ödül töreninin açılışının kendisine söz verilmesine rağmen son anda Britney Spears'la anlaşan ve kendisini hiçbir dalda ödüle layik görmeyen Mtv yönetemine adeta ateş püskürdüğü gizli kamerayla çekilmiş sahne arkası videosu ise büyük bir olay oldu. 2007 Grammy Ödülleri'ne 8 kategoride aday olan sanatçı, bu sefer bunlardan ikisini evine götürmeyi başardı. Kanye West'in hem annesi hem de menajeri Dr. Donda West, geçirdiği estetik operasyonların oluşturduğu komplikasyonlar sonucu 10 Kasım 2007'de Los Angeles'ta kaldırıldığı hastanade hayata veda etti. Dr. Donda West'in ölümü, sadece Kanye West'i değil; birçok kişiyi üzdü. Bunlardan birisi de Jay-Z'ydi. 11 Kasım'da New York'ta verdiği bir konserde Jay-Z, konuyla ilgili duyarlılığını gösterdi ve izleyicilere şunları söyledi: "Hadi bir dakikalığına biraz ciddileşelim. Bu konserimi annesini kaybeden Kanye West'e adıyorum. Seninleyiz Kanye, güçlü kal!". Kanye West, olaydan birkaç hafta sonra Paris'te verdiği konserde 'Hey Mama' adlı şarkısından önce "Bu şarkıyı anneme armağan ediyorum." dedi; fakat şarkıya bir türlü başlayamadı. Sahnede gözyaşlarına boğulan Kanye West'in en büyük tesellisi ise, kendisini izlemeye gelen hayranlarıydı. Grammy Ödül töreninde yeni düzenlenmiş haliyle "Hey Mama"yı seslendiren Kanye West, salonda duygusal anların yaşanmasına neden oldu ve şarkı bittiğinde tüm salon kendisini ayakta alkışladı.

Kanye West hiçbir zaman albüm satışlarının ya da liste başarılarının kendisini ilgilendirmediğini söylüyor. "Beni en çok etkileyen ve en büyük yarışımın olduğu adam Justin'dir." diyen West, Justin Timberlake'i övmeye devam ediyor: "Eğer Justin olmasaydı, benim ne videolarım, ne albümlerim bu seviyeye gelemezdi. Kendime rakip olarak hep onu gördüm. Birbirimizi hep etkilemişizdir. Şimdi baktığım zaman görüyorum ki, Prince ve Michael Jackson neyse, Justin ve ben de oyuz."
Kanye West, Timberlake'i böyle överken, 50 Cent için de tam tersi düşüncelerini dile getirmekten çekinmiyor: "İkimizin de albümü aynı zamanda çıkacak ve 50 Cent gerçekten çok iddialı şeyler söyledi bu konuyla ilgili. Benim albüm satışlarıyla ilgili hiçbir zaman bir kaygım olmadı. Önemli olan yaptığınız şarkılar ve bu şarkıların sizi sevenlerle olan ilişkisi. Ben şarkılarımda yaşadığım şeyleri yazıyorum, söylediğim her şey gerçek hayattan. Uyuşturucu veya silahlardan bahsetmiyorum şarkılarımda. Emin olun ki yılın 365 günü çalışmak, bir saniyede adam öldürmekten çok daha zor!" Özellikle son albümü "Graduation"ın çıkış tarihini özellikle 50 cent'in albümü "Curtis" le aynı tarihe denk getiren Kanye, Curtis'e meydan okuduğunu ve ondan daha fazla albüm satacağını söyledi. Curtis ise cevabı geciktirmedi ve "Eğer Kanye daha fazla albüm satarsa müziği bırakırım" dedi. Nitekim ilk hafta oranlarında Kanye West, 50 Cent'i altetti. 50 Cent'e şimdi ne yapacaksın sorusu yöneltiğinde ise "Bir sonraki albümüm daha şimdiden hazır, Ne müziği bırakması?!" cevabı vermiştir.

Sanatçı, 2008 Brit Ödülleri Töreni'nde En İyi Uluslararası Erkek Şarkıcı ödülünün sahibi oldu. Bunların dışında, West, GOOD Music adlı kendi plak şirketine sahip olmaktadır. West'in maskotu ve ticari markası bir oyuncak ayıdır, ve bu oyuncak ayı West'in her üç albümün kapağın üstündedir. Sıkı bir moda takipçisi olan West, Louis Vuitton'ın gönüllü elçisidir aynı zamanda ünlü sanatçı Takashi Murakami'yle anlaşması vardır. Son albümünün tasarımını bu kişi yapmıştır.

2004 yılından beri ünlü model Alexis Phifer'la birlikte olan West, 2007'nin son aylarında nişanlandıklarını ve yakında evleneceklerini duyurmuştur. Fakat annesinin ani ölümü bu olayı dondurmuştur. Nitekim ikili 2008'in Mayıs ayında ayrıldıklarını açıklamıştır. Sebep olarak da Kanye'nin yeni turnesi "Glow In The Dark Tour"a yoğunlaşmak istemesidir. Kanye, Şubat ayında Amber Rose ile bir ilişki yaşadı. İlişki kısa sürdü ve ayrıldılar. Şu an Kim Kardashian ile bir ilişki içerisindedir.24 Mayıs 2014 te Kim Kardashian ile evlendi

Aynı zamanda kendisi 2008 MTV Avrupa Müzik Ödülleri Töreni'nde de muhteşem bir performans sergilemiştir. Tüm Liverpool'u kendisine hayran bırakmıştır.Sonraları Michael Jackson'ın isteğiyle Thriller 25 albümü için Billie Jean isimli şarkının remixini yapmıştır ve şarkıda şarkının orijinal alt yapısı Rap'e benzetilmiştir.

Ayrıca Kanye West 2009 MTV Müzik Ödülllerinde Taylor Swift'in aldığı ödüle sahneye çıkarak tepki göstermiş ve bu ödülü Beyonce'nin hak ettiğini söylerek yine akıllara kazınmış herkesi şaşırtmıştır.

Kaynak: Vikipedi