Yapılan ÖTV Zamları ve Elektrikli Otomobiller Hakkında Son Durum Nedir

Geçtiğimiz Cuma sabahı yapılan bir ‘güncelleme’ ile artan döviz kurlarının yanına tuz biber gibi bir ÖTV zammı yapıldı. O gün özellikle Facebook gruplarından, Whatsapp gruplarından mesajlar ile Tesla’ya %100 ÖTV geldiği ve elektrikli otomobillere müthiş zam olduğu ile ilgili tabiri caizse bir ‘curcuna’ başladı.

Mevzu bahis yeni ÖTV tablosu şöyle;

ÖTV 2017

Gördüğünüz gibi artık ÖTV belirlenmesinde motor boyutu haricinde iki yeni parametremiz var;

ÖTV Matrahı: Araç gümrüğe girerken KDV, ÖTV öncesi CIF bedeli. Yani ÖTV’ye tabi tutulduğu bedel. Örnek olarak; bu yasa öncesi 65,000₺’ye satılan bir 1.5dCi Renault Clio var ise %18 KDV %45 ÖTV düşmemiz sonrası ulaştığımız matrah 38,000₺.
Elektrikli motor gücü: İşte kafaları karıştırıp olay yaratan parametre. Bildiğiniz gibi artık hibrit otomobiller var ve bunların içten yanmalı motor yanında elektrikli motorları var. Bazılarınınki Toyota hibritler gibi ufak motorlara sahip ancak plug-in hybrid denen bazı modellerde görece büyük batarya ve motor oluyor. Bu sayede 40-50km %100 elektrik ile gidip sonrasında motorunu devreye sokabiliyor. Hibrit, FCEV, Plug-in Hibrit konseptlerini karıştırıyorsanız buyrun
Ancak en son Toyota hibritlere butik hazırlanan ÖTV oranları sonrası Gelir İdaresi Başkanlığınca yayınlanan ÖTV cetveline bakarsak;

ÖTV 2017

Gördüğünüz gibi bizleri ilgilendiren ‘sadece elektrikli motoru olanlar’ kısmı. Yeni yayınlanan mevzuata göre güncelleme sadece 87.03 G.T.İ.B. numaraları malların ‘Diğerleri’ kategorisinde. En üstteki tabloda da görebildiğiniz gibi sadece elektrikli motoru olanlardan bahsedilmiyor. Yani ‘şimdilik’ hala %100 elektrikli araçlara ekstrem bir vergilendirme yok. %3-%15 arası ÖTVlerde şimdilik kaynayıp gitmeye devam.

Teşvik mi? O da ne?

Yine de bu durumda içten yanmalı motorlar %45 – %160 arası vergilenirken %100 elektriklilerin %3 – %15 arası verilendirilmesi olası bir teşvik olarak değerlendirilebilir bazılarınca. Hatta bir yorum da devletin üzerinde çalıştığı yerli elektrikli otomobil için altyapının yapıldığı. Ama maalesef benim naçizane öğrenilmiş çaresizlik görüşüm henüz %100 elektrikli otomobil satış hacminin bütçeye katkı sağlayacak bir miktarda olmaması sebebi ile bunun henüz yapılmamış olması. ABD’de bırakın ÖTV’yi, 7500$ tax credit mevcut elektrikli otomobiller için. Yani arabanın fiyatının 7500$’ını devlet sizin için ödüyor.

Yazıyı Zaytung’un harika haberi ile noktalayarak bitirmek isterim;

Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan Müjde: ”ÖTV’sini ödeyene çok az bir ücret farkıyla araba hediye edeceğiz!”

Bilgiler

Anahtar Kelimeler: