Kuzey Amerikada Yılın Arabası - Chevrolet Bolt

General Motors’un iddialı %100 elektrikli otomobili Chevrolet Bolt teslimlerine öncelikli pazar California başta olmak üzere Kuzey Amerika’da başladı. Hatta 2016’nın son ayında 900 küsür teslim edildi bile ve Ocak ayı itibariyle de üretim, teslimat sürüyor.

Şimdi de bir ilk gerçekleşti ve ilk kez %100 elektrikli bir otomobil Kuzey Amerika yılın otomobili ödülünü kaptı. Birkaç hafta önce de daha önceden Tesla Model S‘in defalarca kazandığı MotorTrend yılın arabası ödülünü kazanmıştı. Bilmeyenler için Chevrolet Bolt 60kWh pili ile tek şarj ile EPA onaylı 383km gidebilen ve ABD’de 37,500$ başlangıç fiyatına satılıp görece uygun fiyatlı olan ilk %100 elektrikli otomobil. 300km’den uzun menzile sahip kitlelere uygun bir diğer elektrikli otomobil Tesla Model 3‘ün kağıt üstündeki tek rakibi Bolt ve Tesla Model 3’ten bir sene önce piyasaya çıktı. Bu prestijli ödülü kazanmış olması tüm elektrikli otomobil dünyası için iyi haber.

Avrupa modeli Opel Ampera-e

Chevrolet Bolt, Avrupa’da Opel Ampera-e adıyla çıkacak. Yine öncelikli pazar Norveç başta olmak üzere 2017 Haziran ayından itibaren Avrupa teslimlerine başlaması beklenen otomobilin Norveç fiyatı 33,260€ olarak belirlendi. Bunun da mevcut vergi farkları ile ülkemize tekabülü 40,000€ ile 45,000€ arası olacaktır, tabii gelirse. Ampera-e tek şarj ile günlük koşullarda rahatça 350km gidebilecek, yazın 400km üstüne bile çıkabilecektir diye düşünüyorum. Ampera-e’nin tek sıkıntısı hala trifaz şarj desteklemeyip AC en fazla monofaz 32 amper yani 7kW şarj olabilmesi(tam şarj 9 saat). DC olarak da CCS ile 50kW şarj olabiliyor. (2 saatte tam şarj, zaten DC şarj istasyonu ağı Türkiye’de yok) Bu maalesef ciddi dezavantaj. AC kaynaklarda 3 kat hızlı şarj olup %25 daha ufak bataryaya sahip ve çok daha uygun fiyatlı yeni Renault ZOE daha iyi bir alternatif bile olabilir eğer performans çok önemli değilse

Ancak Opel Türkiye ile iletişime geçtiğimizde  birkaç ay önce yeni Ampera-e’nin Türkiye pazarına sunulmayacağını öğrenmiştik. Zaten problem de bu. Türkiye veya genel diğer ülkelerde kısa vadede sunulmuyor bu araç. General Motors’un bu Bolt/Ampera-e projesi ile ne kadar samimi olduğunu bilmiyoruz. Sebebini ise kısaca açıklayacak olursam;  birkaç gelişmiş ülke ve ABD’nin birkaç eyaletinde otomobil firmalarına çevreyi temiz tutmaları için bazı yaptırımlar uygulanıyor. Tüm filo satışında ortalama bir yakıt tüketimi tutturulması veya emisyonsuz araç satış zorunluluğu isteniyor. Yıllarca gördüğümüz ‘attığı taş ürküttüğü kuşa değmeyen’ 100-120km menzilli, yavaş şarjlı, garip görünümlü elektrikli otomobiller bu yüzden var. “Çevreci” kişilere gerekli adetlerde bu otomobiller sıfır emisyon değeri ile satılarak filo ortalaması tutturuluyor ve bu sayede firmalar yüksek marjlarının olduğu daha kirletici araçlarını satabiliyor. Bu tür arabalara compliance, yani ‘uyum‘ araçları deniyor. Problemimize geri dönecek olursak biz Bolt’un uyum aracı mı gerçek niyetteki bir araba mı olduğunu henüz bilmiyoruz. Üretim kapasitesinin ilk sene 30,000-50,000 arası tutulması, her pazara sunulmaması, Chevrolet’nin her satılan araçta yaklaşık 6,000$ zarar ettiği ile ilgili raporların çıkması1) bizi bu düşünceye gark ediyor. Ama araba daha çok kişi tarafından bilinip, ödüller alıp göz önünde olmaya devam ettikçe belki de Chevrolet ve diğer otomobil markaları 400,000 ön sipariş alan Tesla Model 3 ile birlikte bunu da görüp dümeni kırmaları gerektiği yeri görecekler.

Evet, hali hazırda kurlumuş tezgahtaki marjları bırakıp daha az marjlı, ar-ge gerektiren, servisten satış ağına herkesi eğitmeyi gerektiren bir teknolojiye geçişte çok istekli olmayabilirler ama zamanlar değişiyor. Adapte olan olacak, dinazorlar temizlenecek, her zaman olduğu gibi.